Piotr Kubiak: Janine Wissler i Martin Schirdewan rezygnują z kierowania partią

[2024-08-26 15:49:42]






















Oboje współprzewodniczący partii Die Linke − Janine Wissler i Martin Schirdewan − opublikowali w dniu 18.08.2024 r. oświadczenia, w których ogłosili, że nie będą ubiegać się o reelekcję na stanowiska przewodniczących podczas najbliższego zjazdu partii w Halle w dniach 18-20.10.2024 r. Tym samym otwarta została droga do wyboru nowego kierownictwa partii. W swych oświadczeniach Wissler i Schirdewan podsumowali swoją działalność w roli przewodniczących Die Linke, pokazali z jakimi problemami się zmagali, podziękowali za współpracę i wyrazili nadzieję, że nowemu kierownictwu uda się z powodzeniem przeprowadzić proces odnowy partii.

Wissler stoi na czele Die Linke od marca 2021 r., a M. Schirdewan od czerwca 2022 r. (po rezygnacji Susanne Hennig-Wellsow). W tym czasie partia Die Linke znajdowała się w głębokim kryzysie. Tlące się od lat konflikty pomiędzy poszczególnymi grupami w partii wybuchły z nową siłą po niepowodzeniu w wyborach do Bundestagu z 26.09.2021 r., kiedy to lewicowa formacja uzyskała tylko 4,9% głosów, tracąc niemal połowę elektoratu (w 2017 r. − 9,2%), i jedynie szczęśliwym zbiegiem okoliczności (klauzula mandatowa) jej reprezentacja parlamentarna w Bundestagu utrzymała status frakcji. Tarcia w partii nasilały się po kolejnych niepowodzeniach Die Linke w wyborach krajowych i po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oś konfliktu stanowiły spory wokół takich kwestii, jak kryzys migracyjny, polityka klimatyczna oraz stanowisko partii wobec agresywnej polityki Rosji, ale istotne były również ambicje poszczególnych polityków. J. Wissler i M. Schirdewan nie potrafili zaradzić konfliktom, co wywoływało coraz większą frustrację w partii. Wreszcie w październiku 2023 r. Sahra Wagenknecht wraz z grupą swoich zwolenników opuściła szeregi Die Linke, zapowiadając powołanie nowej partii − Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW). Odejście sympatyków S. Wagenknecht tylko częściowo oczyściło atmosferę w szeregach Die Linke, a podjęta pod kierunkiem J. Wissler i M. Schirdewana próba odnowy partii (zjazd w Augsburgu − 17-18.11.2023 r. i większe otwarcie się Die Linke na nowe środowiska i grono aktywistów) nie przyniosła spodziewanych rezultatów. W wyborach do Parlamentu Europejskiego (9.06.2024 r.) Die Linke uzyskała zaledwie 2,7% głosów (BSW − 6,2%), co przelało czarę goryczy i skłoniło współprzewodniczących partii do podjęcia decyzji o rezygnacji z ponownego kandydowania na dotychczasowe stanowiska. Ponadto notowania sondażowe Die Linke przed wrześniowymi wyborami w Saksonii, Turyngii (gdzie premierem jest polityk Die Linke Bodo Ramelow) i Brandenburgii nie przedstawiają się dobrze.

Rezygnacja Wissler i Schirdewana ma usprawnić procedury wyboru nowego kierownictwa Die Linke, które pokieruje procesem odnowy partii w przededniu przyszłorocznych wyborów do Bundestagu. Mogą one zadecydować o być albo nie być tej formacji. Otwarte pozostaje pytanie, czy w obliczu nasilającej się rywalizacji także na lewej flance niemieckiej sceny politycznej znajdzie się odpowiednie miejsce dla takiej partii jak Die Linke?

dr Piotr Kubiak



https://www.die-linke.de/start/presse/detail/erklaerung-von-janine-wissler/

https://www.die-linke.de/start/presse/detail/erklaerung-von-martin-schirdewan-1/

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/linkspartei-wissler-schirdewan-100.html

https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/die-linke-sucht-neue-fuehrung-noch-hat-sich-kein-nachfolger-aus-der-deckung-gewagt-19929095.html


Tekst pochodzi ze strony internetowej Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu.







Na zdjęciu J. Wissler i M. Schirdewan na zjeździe die Linke w Augsburgu. Fot. Martin Heinlein, flickr.com


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


14 września:

1867 - Pierwszy tom Kapitału Karola Marksa wydany został w Hamburgu.

1913 - Urodził się Jacobo Arbenz, lewicowy prezydent Gwatemali w latach 1951-54. Obalony w wyniku zamachu stanu wspieranego przez CIA.

1916 - Urodził się Luis Corvalán, chilijski polityk, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chile (1958-89), więzień polityczny.

1920 - Urodził się Mario Benedetti, postępowy urugwajski dziennikarz, nowelista i poeta.

1929 - Partie centrum (Chrześcijańska Demokracja, Narodowa Partia Robotnicza, PSL Piast) i lewicy (PPS, PSL Wyzwolenie, Stronnictwo Chłopskie) utworzyły Centrolew. Za cel postawiły sobie walkę z autorytarnymi rządami sanacyjnymi i obronę systemu parlamentarnego.

1930 - Niemcy: W wyborach do Reichstagu zwyciężyła SPD (24,53%) przed NSDAP (18,25%) i KPD (13,13%).

1990 - Komunistyczna Partia Łotwy zmieniła nazwę na Łotewska Demokratyczna Partia Pracy.

2004 - Argentyna: W Buenos Aires odbyła się demonstracja przedstawicieli załogi fabryki ceramiki Zanon i ich zwolenników. Zebrani domagali się zalegalizowania przez władze faktu przejęcia fabryki przez samorząd pracowniczy.

2009 - Norwegia: Partia Pracy wygrała wybory parlamentarne, otrzymując 35,4% głosów.

2010 - Australia: Powstał drugi rząd Julii Gillard (ALP).

2014 - Szwecja: Opozycyjni socjaldemokraci (SAP) wygrali wybory parlamentarne.


?
Lewica.pl na Facebooku