Rozłam w partii Razem i niedzielny kongres

[2024-10-27 22:35:29]

W czwartek, 24 października, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, senatorka Anna Górska oraz posłanki: Joanna Wicha, Dorota Olko i Daria Gosek-Popiołek ogłosiły, że opuszczają partię Razem.

Swoją decyzję uzasadniły tym, że nie zgadzają się z decyzją szerokich kręgów partii Razem o opuszczeniu klubu Lewicy. Dodały, iż ta decyzja w zasadzie "już zapadła, a zbliżający się kongres ma po prostu ją przypieczętować". Jednocześnie przekazały, że pozostaną w klubie Lewicy, ale nie zamierzają się zapisywać do żadnej partii.

Jednocześnie 26-27 października odbył się kongres Partii Razem. W pierwszym dniu Kongresu odbyło się referendum, w którym większość wskazań uzyskał scenariusz opuszczenia klubu Lewicy i utworzenia samodzielnego koła parlamentarnego. Opowiedziało się za nim 53,75 proc. działaczy.

Posłanka Razem Marta Stożek zapowiedziała, że w nadchodzącym tygodniu posłowie partii złożą wniosek o utworzenie koła parlamentarnego tak, aby na pierwszym listopadowym posiedzeniu występować już samodzielnie jako partia Razem - zapowiedziała
W niedzielę trwał drugi dzień kongresu partii Razem, na którym działacze ugrupowania omawiali wyniki wewnętrznego referendum i podjęli formalną decyzję w sprawie opuszczenia parlamentarnego klubu Lewicy.

Adrian Zandberg w ten sposób podsumował przyczyny opuszczenia przez Razem klubu parlamentarnego Lewicy: Rząd Donalda Tuska zawiódł ludzi i zawodzi kolejne grupy rodaków. Tak wygląda rzeczywistość po roku rządów Tuska.

Tomasz Rysz


fot. facebook.com/partiarazem


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku