Filip Ilkowski: Kilka słów o Syrii
[2024-12-10 08:27:43]
2. Niesamowite, jak szybko reżim upadł – jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się to zupełnym science fiction – i jak bardzo Asad był zależny od zewnętrznego wsparcia. Niesamowite, jak szybko rzeczywistość może się zmienić – stara prawda i nadzieja rewolucjonistów, o której często zapominamy. 3. To wszystko nie może przesłonić faktu, że siły, które obaliły Asada nie wyrażają wolnościowych, demokratycznych i społecznych celów rewolucji syryjskiej z 2011 r. Wręcz przeciwnie, ich dotychczasowa praktyka wskazuje na chęć zaprowadzenia systemu represji w nowej postaci i pod nowym patronatem. Dyktatura zależna od Iranu i Rosji została obalona przez formacje zbrojne zasadniczo zależne od Turcji. 4. Niezależnie od wszelkich słabości rządzących terenami pod kontrolą kurdyjską (począwszy od braku poparcia rewolucji w 2011 r. i klienckich relacji ze Stanami Zjednoczonymi), główną kwestią polityczną po upadku Asada jest stosunek nowych władz do ludności kurdyjskiej. Innymi słowy zadaniem rewolucjonistów sprzeciw wobec wszelkich form dyskryminacji Kurdów. Oczywiście konieczny jest sprzeciw wobec represji wobec jakichkolwiek mniejszości, ale Kurdowie mają tu znaczenie szczególne: w kontekście zależności rebeliantów od Turcji i powszechnego arabskiego nacjonalizmu. Tymczasem triumf rebeliantów już skutkował nową falą uchodźców kurdyjskich. 5. Trzeba przy tym pamiętać, że rebelianckie formacje zbrojne i polityczne są skonfliktowane i zróżnicowane (mimo że łączy je wspomniana represyjność oraz kombinacja islamizmu i arabskiego nacjonalizmu), także w stosunku zależności od zewnętrznych patronów (z Turcją na czele: paradoksalnie wywodząca się z Al-Kaidy Organizacja Wyzwolenia Lewantu, HTS, która stała się rodzajem dżihadystycznego ruchu nacjonalistycznego jest tu znacznie mniej zależna niż Syryjska Armia Narodowa, będąca faktycznie zbieraniną na usługach tureckiej armii). 6. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że sam powrót tłumów na ulice, przywołujący rewolucyjne wydarzenia 2011-13 i powszechne nadzieje związane z upadkiem reżimu, jest istotnym elementem sytuacji politycznej i problemem dla nowych panujących w Syrii. Główne zadania dla syryjskich rewolucjonistów to otwierać to okno jak najszerzej, organizować się, budować niezależne od rządzących struktury (począwszy od klasowej niezależności pracowniczej) i stawiać opór wszelkim próbom ograniczania wolności na nowo. Te próby nieuchronnie będą następować, więc najbliższe dni mają bardzo istotne znaczenie dla kształtowania nowej rzeczywistości politycznej. Tekst pochodzi ze strony autora na Facebooku |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?