26. Manifa Warszawska

[2025-03-08 22:02:35]

Pod hasłem "Wspólny gniew, wspólna radość, moc siostrzeństwa!" ulicami stolicy przeszła w sobotę 26. Manifa Warszawska.

Do głównych postulatów manifestujących należała ochrona praw pracowniczych przed nadużyciami pracodawców, ochrona praw lokatorskich, obrona mniejszości, w tym seksualnych czy liberalizacja prawa aborcyjnego.

Z platformy skandowano m.in.: "Nie ma wolności bez zakończenia imperialistycznych wojen". Deklarowali poparcie m.in. dla wolnej Ukrainy Białorusi i Palestyny. W odniesieniu do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej skandowano: "Nikt nie jest nielegalna" i "Każda władza nam przeszkadza". Widoczne były transparenty z napisami: "Nie zawieszeniu prawa do azylu", "Syria dla Syryjek", "Łapy precz od rewolucji kobiet" czy "Życia pełnego intencji, a nie samej egzystencji".

Pracownicza Demokracja przyszła z hasłami: "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", czy "Dość zwlekania - dostępna aborcja teraz", "Kobiety kontra Konfederacja. Nie dla seksizmu, rasizmu i faszyzmu". Na platformie zawieszono baner "Feminizm dla klimatu. Klimat na antykapitalizm", a wśród demonstrujących niesiono hasła m.in. "Najpierw Ziemia, potem zyski".

Manifestacja ruszyła przed godz. 15.00 z placu Bankowego, przeszła ul. Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, gdzie odbyło się street party "Tańce Pod Palmą".

Manifę zorganizowało Porozumienie Feministyczne 8 Marca. Jest to nieformalna grupa powstała w 2000 r. (wówczas jeszcze jako Porozumienie Kobiet 8 marca). Była to odpowiedź na wydarzenia w Lublińcu, gdzie policja na podstawie anonimowego donosu zatrzymała kobietę znajdującą się w gabinecie lekarskim, gdzie miał być wykonywany zabieg aborcji i przewiozła ją na przymusowe badania ginekologiczne. Od tego czasu Porozumienie organizuje coroczną Manifę w Warszawie.

Podobne manify odbyły się także w innych miastach, m.in. we Wrocławiu.

ba, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku