Warszawa: Polityczny wyrok

[2005-09-27 16:36:40]

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok na Andrzeja Smosarskiego działacza CK-LA oskarżonego o "naruszenie nietykalnosci cielesnej" funkcjonariusza policji podczas protestu pielęgniarek w roku 2000.

Stało sie tak pomimo argumentacji adwokata, który wykazywał, że zeznania policjantów będących świadkami oskarżenia były od poczatku niespójne, a sam poszkodowany, funkcjonariusz Andrzej Chmura również plątał się w zeznaniach. Adwokat zaznaczył także iż w policyjnej notatce służbowej znalazła się informacja o kopnięciu policjanta w nogę, a nie w pierś, jak zeznawał oskarżony, zaś Związek Zawodowy Pielęgniarek i Połoznych, organizujący protesty w roku 2000 nie miał informacji o stosowaniu przemocy przez żadną ze stron. Adwokat poruszył też kwestię tego że sąd pierwszej instancji zarzucił świadkom obrony że pozostawali w zmowie,pomimo że w uzasadnieniu wyroku wykazywał iż ich zeznania nie są zgodne.

Andrzej Smosarski ma zapłacić ponad 4 tysiące złotych grzywny lub spędzi 100 dni w areszcie.

Organizatorzy kampanii solidarnościowej z działaczem CK-LA zapowiadają jej kontynuowanie. Określają również wyrok jako polityczny i mający zastraszyć działaczy społecznych.

Przed budynkiem sądu swoją solidarność z oskarżonym demonstrowało kilkadziesiąt osób ze środowisk lewicowych i anarchistycznych. Zebrani trzymali transparent o treści "Żadnych represji za działalność społeczną. Solidarność naszą bronią."
Andrzej Smosarski popełnił błąd. Brał udział w proteście społecznym. Gdyby był zwykłym złodziejaszkiem wyrywającym torby staruszkom sąd w "demokratycznej" Polsce zapewne uznał by niską szkodliwość społeczną jego czynu.

Należy również przypomnieć że wydawanie z góry ustalanych wyroków odzwierciedlających zapotrzebowanie polityczne, interpretowanie wszelkich nieścisłości na niekorzyść oskarżonego i dawanie wiary jedynie świadkom oskarżenia to cecha sądów stalinowskich. Sędziowie działający w ten sposób zasługują natomiast na różne określenia, ale na pewno nie można ich uznać za przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 maja:

1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.

1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.

1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.

1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.

1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.

1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).

2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku