Kaczyński Homofobem Roku

[2005-10-06 17:46:24]

Lech Kaczyński, prezydent Warszawy oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski, został obdarzony mało zaszczytnym tytułem Homofoba Roku 2005. Organizatorem akcji był Zespół ds. LGBT działajacy w ramach Platformy Praw Człowieka SDPL.

Kaczyńskiego wskazało ponad 80 proc. głosujących. Najczęściej zarzucano mu
łamanie podstawowych praw konstytucyjnych (w tym zwłaszcza prawo do wolności zgromadzeń), nienawiść wobec gejów i lesbijek oraz szeroko pojętą ksenofobię. Jako argumenty podawano najczęściej jego zakaz zorganizowania w Warszawie Parad Równości, ale także Parady Schumana.

2 i 3 miejsce zajęli miejsce politycy LPR i obecni posłowie z ramienia tej partii: Wojciech Wierzejski i Roman Giertych. Tuż za podium uplasował się Donald Tusk, poseł PO i kandydat tego ugrupowania na prezydenta RP. Na 5 miejscu znalazł się prymas Józef Glemp.

Ponadto do tytułu Homofoba Roku 2005 nominowano też dziennikarką Justynę Pochanke z TVN.

W ramach akcji - dzięki poparciu trzech największych w Polsce mediów gejowskich - wysłano ponad 22 tys. e-maili. Głosującym zadano pytanie: "Kto w tym roku najbardziej szerzył w Polsce nienawiść wobec mniejszości seksualnych i zasłużył sobie na piętno Homofoba Roku 2005?".

Łukasz Pałucki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku