Środa apeluje o bardziej feministyczną edukację

[2005-10-07 22:35:10]

Używanie w podręcznikach szkolnych, tam gdzie to możliwe, żeńskich odpowiedników nazw zawodów, stanowisk i ról społecznych – np. socjolożka, dyrektorka, działaczka – rekomenduje wydawcom podręczników pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.

Minister Środa zaleca wydawcom promowanie modeli życia nieograniczonych stereotypowym widzeniem społecznych ról; między innymi unikanie sugestii, że określone dziedziny nauki lub aktywności w sferze publicznej czy prywatnej są w „naturalny sposób” przypisane do płci.

Minister chce, by w podręcznikach – tekstach, poleceniach, ćwiczeniach i przykładach – używano zarówno męskiego, jak i żeńskiego rodzaju gramatycznego np. chciałbyś/chciałabyś lub zapytaj koleżankę/zapytaj kolegę. Środa apeluje także o większe akcentowanie w pomocach naukowych udziału i roli kobiet w historii, w gospodarce i polityce.

Jak poinformowała rzeczniczka pełnomocniczki, Sylwia Spurek, na środowym spotkaniu z minister, Stowarzyszenie Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki (SWE PIK) postanowiło powołać zespół ds. promowania postaw tolerancji i równości w podręcznikach szkolnych. Zespół będzie się składał z redaktorów wydawnictw edukacyjnych. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 9 listopada.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku