Tusk, Kaczyński w II turze (akt.)

[2005-10-09 20:12:00]

Donald Tusk z PO (38,71 proc.) i Lech Kaczyński z PiS (33,17 proc.), wygrali w I turze wyborów prezydenckich. Obaj spotkają się w II turze za dwa tygodnie - wynika ze wstępnych wyników sondażu GfK Polonia z godziny 20:00, przygotowanego dla Rzeczpospolitej i TVN.

Kolejne miejsca zajęli: Andrzej Lepper (Samoobrona) - 13,37 proc. i Marek Borowski (SdPl) - 9,36 proc. Jeszcze trójka kandydatów osiągnęła wg tego sondażu ponad 1 proc. głosów: Jarosław Kalinowski (PSL) - 1,92 proc., Janusz Korwin-Mikke (PJKM) - 1,5 proc. i Henryka Bochniarz (PD) - 1,36 proc.

Frekwencja wyniosła 49,82 proc.

Sondażowe wyniki podawane przez inne media i ośrodki badania opinii publicznej nie różnią się w znaczący sposób od sondażu GfK Polonia.

Według OBOP/PBS dla TVP kandydaci otrzymali:
  • Donald Tusk - 38,4 proc.
  • Lech Kaczyński - 32,1 proc.
  • Andrzej Lepper - 13,2 proc.
  • Marek Borowski - 10,3 proc.
  • Jarosław Kalinowski - 1,8, proc.
  • Janusz Korwin-Mikke - 1,7 proc.
  • Henryka Bochniarz - 1,5 proc.

    Według tego badania frekwencja wyniosła 50,5 proc.

  • Po raz pierwszy w Polsce w II turze wyborów staną naprzeciw siebie dwaj politycy, którzy deklarują się jako prawicowcy.

    Frekwencja, wbrew narodowemu lenistwu i nawoływaniom do bojkotu ze strony anarchistów i części lewaków, okazała się całkiem spora. Nie wydaje się, by w II turze wzrosła w jakiś zasadniczy sposób. Dlatego bardzo znacząca może być postawa tej niemal 1/4 głosujących, którzy poparli kandydatów przedstawiających się jako lewicowi. Wydaje się, że - o ile pójdą do wyborów - zwolennicy Leppera popierać będą raczej Kaczyńskiego, a Borowskiego w większej chyba części zagłosują na Tuska.

    W każdym razie będziemy świadkami starcia dwóch prawicowców: solidarystyczno-zamordystycznego oraz neoliberalno-bezbarwnego. Dla elektoratu lewicy jest to wybór między dżuma i cholerą. Ponieważ jednak prawica akurat rozpadła się mniej więcej pół na pół, ktoś inny musi jej pomóc wybrać tego prezydenta.

    Mimo wszystko nie sądzę, by było aż tak groźnie. Przeżyliśmy Wałęsę, którego - paradoksalnie - w przypadku swego zwycięstwa przypominać będzie Kaczyński, i jakoś to było za Kwaśniewskiego, którego prawicowym odpowiednikiem wydaje się Tusk. Ale cały czas należy mieć świadomość, że niemal co czwarty głosujący wyborca chciał poprzeć lewicę, a co drugi z uprawnionych został w domu. Nie dajmy tego po raz koleny zagospodarować politykom, którzy zagrażają naszym prawom socjalnym i politycznym.

    Marek Tobolewski


    drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


    lewica.pl w telefonie

    Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



    Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
    Kraków
    76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
    Warszawa, plac Zamkowy
    12 maja (niedziela), godz. 13.00
    Socialists/communists in Krakow?
    Krakow
    Poszukuję
    Partia lewicowa na symulatorze politycznym
    Discord
    Teraz
    Historia Czerwona
    Discord Sejm RP
    Polska
    Teraz
    Szukam książki
    Poszukuję książek
    "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
    Lca

    Więcej ogłoszeń...


    24 września:

    1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

    1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

    1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

    1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

    1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

    1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

    2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


    ?
    Lewica.pl na Facebooku