Piskorski i Olechowski w prokuraturze

[2001-12-03 15:17:18]

Paweł Piskorski i Andrzej Olechowski (obaj z PO) składali dzisaj zezznania w prokuraturze.
"Przedstawiłem znane państwu okoliczności, że tego dnia mnie w ogóle nie było w Warszawie, nie mogłem być w Warszawie. Nigdy nie uczestniczyłem w procederze brania pieniędzy niezgodnie z prawem, w związku z powyższym dla mnie ta sprawa jest zamknięta" - powiedział Olechowski.

"Jestem zadowolony, że śledztwo zostało uruchomione z urzędu. To przykład, że Rzeczpospolita poczuła się tutaj w obowiązku ochrony dobrego imienia obywateli" - dodał.

Olechowski pokazał dziennikarzom wbite do swojego paszportu dyplomatycznego pieczątki poświadczające wylot 12 listopada 2000 roku na Wyspy Kanaryjskie i powrót 19 listopada 2000 r.

Według Leppera, 17 listopada w Warszawie Olechowski miał otrzymać 2 mln dolarów na kampanię wyborczą.

Olechowski zadeklarował, że będzie się stawiał na każde wezwanie prokuratury, żeby "wykazać bezpodstawność zarzutów i niewiarygodność pana Leppera".

"Prokuratura traktuje mnie, i z tego co wiem również inne osoby, pomówione przez Andrzeja Leppera jak poszkodowane w tej sprawie. W związku tym możemy występować w tej sprawie jako oskarżyciele posiłkowi" - powiedział Paweł Piskorski, który składał przed południem zeznania w prokuraturze.

"Mam nadzieję, że prokuratura jak najszybciej uzyska od Andrzeja Leppera wszystkie dokumenty, na które w tej sprawie się powołuje i będzie można tę sprawę jak najszybciej wyjaśnić i jednoznacznie przeciąć" - dodał.

W jego ocenie, każdy dzień uchylania się przez Andrzeja Leppera od wycofania oskarżeń lub złożenia stosownych dokumentów jest szkodliwy.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie pomówienia przez Leppera dwóch ministrów oraz trzech polityków PO o przyjmowanie łapówek. Prokuratorzy sprawdzą też, czy osoby, o których Lepper mówił w swoim wystąpieniu, rzeczywiście brały łapówki.

Podczas czwartkowego wystąpienia Lepper wymieniał nazwiska polityków SLD i PO i - podając konkretne daty i sumy - pytał, czy otrzymywali pieniądze od biznesmenów i gangsterów.

Lepper pytał, czy Piskorski czterokrotnie przyjął pieniądze od pana S. w Hotelu Victoria 7 marca 1998 r. - 50 tys. dolarów, 16 lipca 1999 r. - 120 tys. dolarów, 23 października 1999 r. - 110 tys. dolarów, 17 kwietnia 2000 r. - 150 tys. dolarów.

Piskorski powiedział, że nie może tak jak Andrzej Olechowski wykazać się pieczątką w paszporcie, gdyż był wtedy w kraju, pełnił obowiązki wynikające z funkcji prezydenta Warszawy.

"Każde tłumaczenie się jest sprzyjaniem Lepperowi. Chodzi o to, żeby było wokół tego zamieszanie i to że państwo dziennikarze tu jesteście świadczy o tym, że to się udało" - dodał Piskorski.

Warszawska prokuratura wystąpiła do Andrzeja Leppera z żądaniem niezwłocznego wydania dokumentów, które miałyby być podstawą jego oskarżeń o korupcję wobec polityków PO i SLD
Paweł Piskorski w swoim oświadczeniu majątkowym wykazał, że posiada ponad 2 miliony złotych. Jak na człowieka pochodzącego z niezamożnej rodziny to sporo pieniędzy.
Piskorski twierdzi że te pieniądze wygrał na giełdzie.
No ale chyba guziakami tam nie grał?

Andrzej Rutkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku