Wyniki kontroli inspekcji pracy w KWK Budryk

[2005-12-14 17:48:28]

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę w kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku. Inspektorzy skierowali do sądu wniosek o ukaranie dwóch członków zarządu KWK Budryk, którzy podpisali decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy przewodniczącego zakładowej organizacji Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", Krzysztofa Łabądzia. Wyrzucenie związkowca oceniono jako rażące naruszenie przepisów prawa pracy. Kontrola potwierdziła też fakt podpisywania przez związkowców, na życzenie dyrekcji kopalni, "lojalek", w których przyznawali się do udziału w "nielegalnym proteście".

24 listopada zarząd kopalni zwolnił dyscyplinarnie 12 związkowców z "Sierpnia 80". Zarzucił im udział w nielegalnym strajku i proteście głodowym. 14 listopada WZZ zorganizował w kopalni dwugodzinny strajk ostrzegawczy, powołując się na ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Działacze "Sierpnia 80" twierdzili, że mają prawo zorganizować taki strajk, bo zarząd kopalni unikał podjęcia negocjacji w sprawie postulatów płacowych, jakie wcześniej wysunęło kilka organizacji związkowych. Następnego dnia zarząd Budryka przesłał WZZ pismo informujące o zamiarze wyrzucenia z pracy 12 związkowców. Wśród zwolnionych z pracy znalazł się przewodniczący "Sierpnia 80" w Budryku. Przewodniczący zakładowych organizacji związkowych podlegają ochronie prawnej i zwolnienie ich z pracy wymaga zgody związku. Kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy z Katowic trwała w KWK Budryk od 29 do 30 listopada. Wniosek o przeprowadzenie kontroli zgłosił Głównemu Inspektorowi Pracy poseł Rajmund Moric (Samoobrona) na prośbę przewodniczącego WZZ "Sierpień 80", Bogusława Ziętka.

Działacze WZZ w Budryku od dawna alarmowali, że zarząd kopalni łamie prawo i szykanuje związkowców. Teraz zwolniony z pracy przewodniczący związku będzie mógł domagać się przywrócenia do pracy lub wystąpić o odszkodowanie. Sąd pracy oceni też zasadność rozwiązania z nim umowy o pracę.

Inspektorzy pracy nie podejmowali żadnych działań w sprawie "lojalek", do podpisania których pracodawca zmusił kilku ze zwolnionych związkowców. W oświadczeniach górnicy prosili zarząd o złagodzenie kary i godzili się na czasową zmianę warunków pracy. W dokumentach inspekcji pracy zacytowano treść jednej z takich "lojalek": "W związku z zamiarem wręczenia mi wypowiedzenia stosunku pracy proszę o niezastosowanie mi tak drastycznego ukarania za uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez WZZ "Sierpień 80". Prośbę swą motywuję brakiem pełnej informacji i z tego powodu nieświadomym uczestnictwem w strajku. Teraz mam świadomość naruszenia prawa. Dlatego informuję, że w przyszłości nie dopuszczę się przekroczenia przepisów w Spółce i z tego powodu proszę o obniżenie kary". Związkowcy, którzy zgodzili się podpisać takie oświadczenia, nie zostali zwolnieni z pracy. Ukarano ich naganą za udział w proteście, który zarząd kopalni ocenił jako nielegalny i na 3 miesiące przeniesiono do pracy na powierzchni. Niepokornych zwolniono dyscyplinarnie.

We wnioskach z kontroli, inspekcja pracy stwierdziła, że "niezależnie od oceny działań pracodawcy w kategorii działania naruszającego przepisy prawa pracy, czynności takie mogą być również oceniane w aspekcie naruszenia norm powodujących odpowiedzialność karną lub wykroczeniową".

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku