Zabrze: Panel dyskusyjny "Stan wojenny po latach"

[2005-12-15 20:46:02]

13 grudnia w Zabrzu Lewicowe Forum Dyskusyjne zorganizowało panel dyskusyjny "Stan wojenny po latach". W spotkaniu wzieło udziało około 40 osób.

W dyskusji wzieli udział: działacz pierwszej "Solidarności" Marian Liberka, przewodniczący Frontu Narodowo-Robotniczego Marcin Gruszka oraz Michał Lisiński z prawicowo-konserwatywnego Ruchu Obrony Śląska.

Marcin Liberka stwierdził, że po latach zmienił zdanie o stanie wojennym. Na początku uważałem Jaruzelskiego za polskiego Pinocheta, jednak po latach zrozumiałem że był tylko jedną z ofiar - powiedział.

Podobnie argumentował Marcin Gruszka, który uznał że generał Jaruzelski powinien być oceniany krytycznie za to że przy Okrągłym Stole oddał władzę Michnikom i Wałęsom. Za to że umożliwiło to rozsprzedanie majątku narodowego za bescen. Za to że zamiast siąść do rozmów z autentyczną lewicową opozycją - Gwiazdowie, Jurczyk, Skonka - wolał dogadywać się z szkołą postKORowską.

Plucie na generała Jaruzelskiego za to że wprowadził stan wojenny, jest nieuczciwe. Stan wojenny był mniejszym złem, bo bardzo źle potoczyła by się historia gdyby weszły do Polski jednostki radzieckie - dodał przewodniczący FNR.

Z kolei Michał Lisiński stwierdził, że stan wojenny był najokrutniejszą zbrodnią PRL-u, ponieważ posłużył on do zdławienia nadziei na Polskę niepodległą. Skrytykował on także działaczy LFD Marcin Gruszkę i Łukasza Jastrzębskiego za to, że porównali stan wojenny i jego ofiary do zamachu majowego.

Podczas spotkania rozprowadzano szereg czasopism i książek wydanych przez środowiska lewicowo-patriotyczne.

Lewicowe Forum Dyskusyjne to powstała w Gdańsku struktura w skład której wchodzą działacze ugrupowań określających się jako lewica patriotyczna: Stowarzyszenie Lewica Narodowa, Front Narodowo-Robotniczy, Forum Słowiańskie, Stowarzyszenie Lewica Patriotyczna, Młodzieżowe Porozumienie Organizacji Patriotycznych, NWZZ "Solidarność`80", Związek Zawodowy "Piast", Stowarszyszenie Weteranów Pracy oraz redakcje pism "Ojczyzna" i "Robotnik Polski".

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku