
20 rocznica stanu wojennego
[2001-12-12 14:47:36]
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego na obszarze całego kraju wprowadzono stan wyjątkowy zwany w ówczesnej konstytucji stanem wojennym. Jutro mija 20 rocznica tego przykrego i tragicznego wydarzenia. Z tej okazji CBOS i OBOP przeprowadziły badania opinii publicznej. Według sondaży połowa Polaków dziś uznaje decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego za słuszną. Zaledwie 25% badanych wg CBOS uznało tą decyzję za niesłuczną, przy czym tylko 12% określiło ją jako "zdecydowanie niesłuszną". Według CBOS, dokładną datę pamiętało 51% badanych. Najlepiej zapamiętane zostały: "godzina milicyjna" - 65% ankietowanych, przepustki upoważniające do poruszania się pomiędzy miejscowościami - 40%, zakaz zgromadzeń, kontrolę rozmów telefonicznych i korespondencji - 8%. Bardzo znikomy odsetek badanych pamiętał o internowaniach - 2% oraz zakazie zrzeszania się i zawieszeniu działalności związków zawodowocyh - 1%.
Z kolei według OBOP 61% pytanych uznało, że stan wojenny uchronił Polskę przed zbrojną interwencją ZSRR, 51% - uchronił przed wojną domową. Jednocześnie aż 47% respondentów wskazało, że decyzja Jaruzelskiego była próbą ratowania gospodarki przed anarchią i strajkami. Jednocześnie z badań wynika, że opinia o stanie wojennym jest silnie powiązana z przekonaniami politycznymi. Zrozumienie dla stanu wojennego wyraziło 75% ankietowanych o poglądach lewicowych, natomiast odmienne zapatrywanie było udziałem 56% osób o poglądach prawicowych. 31% badanych uważa, że stan wojenny uchronił kraj przed jeszcze większym złem. Najwięcej przeciwników stanu wojennego jest wśród młodzieży, a najmniej wśród osób pomiędzy 34 a 55 rokiem życia.
(PAP)
 |
Wyjaśnienie, dlaczego ludzie zaczynaja z nostalgią wspominać czasy, kiedy na półkach stał głównie ocet, a za posiadanie kserokopiarki można było pójść do więzienia - nie jest chyba aż tak trudne. Niemal wszyscy uwierzyli w 89 roku, że Polska zmieni się w państwo dobrobytu, na kształt krajów Zachodniej Europy. Te nadzieje zostały srogo zawiedzione - społeczeństwo, to samo, które walczyło z reżimem Jaruzelskiego o demokrację, dostało zamiast niej kapitalizm. Powtórzyło się to samo, co Polacy ćwiczyli już, kiedy zawiedli się na PRL-u - "kiedyś było lepiej". Kiedyś ten raj lokował się gdzieś "przed wojną", teraz w zlewających się w całość czasach Gierka i Jaruzelskiego.
Zwolniony z pracy robotnik, czy dostająca głodową pensyjkę nauczycielka - zawiedli się na tych, którzy uzywali po 89 roku etykietki Solidarności. Ale to nie znaczy, że ideały Pierwszej Solidarności, KOR-u, 21 Postulatów Gdańskich - straciły swoją aktualność.
I nie znaczy na pewno, że ukryty za czarnymi okularami przywódca wojskowej junty, dusząc autentyczny, robotniczy zryw ku wolności - miał rację.
Adrian Zandberg |
|
 |
Wyjaśnienie tak dużego zrozumienia decyzji gen. Wojciecha Jaruzelskiego jest bardzo trudne i złożone. Można tu wyróżnić co najmniej dwa czynniki. Po pierwsze, czas i łagodzące cierpienia mechanizmy pamięci. Po drugie, większy dostęp do informacji w nowej Polsce, dzięki czemu ludzie w bardziej trzeźwy sposób spogladają na tamte wydarzenia. Zastanawiać może wysoki odsetek niechęci wśród ludzi młodych, którzy nie pamiętają tamtych wydarzeń. Jednakże nie można się temu dziwić, gdyż po 1989r w szkołach doszło do masowej fali indoktrynacji i przeinaczeń na lekcjach historii oraz w podręcznikach, indoktrynacji godnej czasów Stalina, lecz tym razem w wydaniu obozu "styropianowego".
Tomasz Ciborowski |
|
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?