Porozumienie o współpracy sześciu sił lewicy

[2006-01-22 18:38:19]

Współpraca partii i organizacji lewicowych, które były skupione wokół Polskiej Partii Pracy podczas wyborów parlamentarnych, będzie kontynuowana. Zadecydowali tak ich przedstawiciele podczas szerokiego spotkania, jakie odbyło się dzisiaj w Warszawie.

Przypomnijmy: przed wyborami do parlamentu w ubiegłym roku doszło, z inicjatywy Daniela Podrzyckiego, do podpisania porozumienia wyborczego, w wyniku którego kandydaci z ramienia: Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA, Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Ekologicznej – Zielonych, Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Forum Emerytów i Rencistów wystartowali z jednej listy PPP. Jednak celem zasadniczym było budowanie silnego frontu ideowej, socjalnej i wiarygodnej lewicy na przyszłość.

Dzisiejsze konsultacje były kolejnym krokiem do jeszcze ściślejszej współpracy. Uczestniczyli w nich reprezentanci następujących ugrupowań: Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Ekologicznej – Zielonych, Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, partii RACJA Polskiej Lewicy oraz Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80". Zawarto porozumienie, z którego jednoznacznie wynika, że siły te chcą nadal budować nową, wiarygodną i wrażliwą społeczne lewicę. Czytamy w nim: Polacy oczekują od lewicy przedstawienia jasnego programu, w którym zawarte zostaną rozwiązania najważniejszych problemów społecznych. Oczekują lewicy, która zajmie się sprawami bezrobocia, biedy, wykluczenia, niskich płac i świadczeń społecznych. Lewicy, która będzie miała jednoznaczne stanowisko w sprawie Naszej obecności w Iraku, neutralności światopoglądowej państwa, łamania praw pracowniczych i ograniczania swobód związkowych oraz obywatelskich. Podstawą naszego porozumienia jest zgoda co do tego, iż chcemy Polski jako państwa świeckiego, mądrze opiekuńczego, sprawiedliwego i aktywnego w sferze gospodarki. Do współpracy dla realizacji takiej wizji programowej zapraszamy WSZYSTKICH: partie polityczne, związki zawodowe, organizacje społeczne, środowiska kombatanckie i emeryckie.

Spotkanie miało też na celu uzgodnienie wspólnego stanowiska wobec integracji Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej. Nie wykluczono współpracy, ale zasadniczym warunkiem jest dochowanie ideałów lewicy. - Warunki współpracy z SLD muszą być takie, jak w czasie kampanii i współpracy w ramach PPP – mówił kilka dni temu Bogusław Ziętek, lider PPP. - Istnieje zagrożenie zawłaszczenia lewicy. W lewicy z Partią Demokratyczną nie będzie Polskiej Partii Pracy – podkreślał. Ewentualne włączenie się w sojusz Demokratów może być zasadniczą przeszkodą konsolidacji środowisk lewicowych. Ziętek nie wyobraża sobie współpracy z liberałami, którzy - jego zdaniem - reprezentują kręgi świata biznesu, kapitału, a zasłynęli ograniczaniem praw pracowniczych i liberalizacją Kodeksu Pracy. Z kolei Jan Barański, przewodniczący RACJI PL, zwrócił uwagę, że porozumienie lewicy tylko z obawy przed skrajną prawicą to kiepski fundament integracji. - Rozmowy i zawarcie porozumienia partii i organizacji lewicowych, o których rozmawiamy w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych, musi mieć podłoże programowe, ideowe i wybiegać w daleką przyszłość – powiedział. - Dla nas antyklerykałów walka o autentycznie świeckie i neutralne światopoglądowo państwo stanowi zasadniczy element takiego programu – podkreślił.

Uczestnicy spotkania zaapelowali do innych organizacji politycznych, społecznych i zawodowych o włączenie się w budowę wspólnego bloku lewicy i uczestnictwo w zainicjowanym porozumieniu.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku