Warszawa: Pikieta KPiORP

[2006-02-16 18:09:40]

Warszawska pikieta KPiORP na pl. Bankowym zgromadziła ponad stu uczestników. Byli wśród nich działacze WZZ "Sierpień`80" w Tramwajach Warszawskich i Autobusach, OZZ Konfederacja Pracy, Związek Zawodowy Metalowcy i Polski Związek Pracowników Portowych z PLL LOT.

Pikietę prowadził Florian Nowicki z Grupy na rzecz Partii Robotniczej. – Działalność Komitetu będzie dwutorowa: z jednej strony będziemy organizować pikiety i demonstracje, a z drugiej, świadczyć konkretną pomoc dla ludzi, których prawa pracownicze zostały naruszone – mówił Nowicki. – W tym celu powstało Biuro Interwencyjne Komitetu – dodał.

Grzegorz Kupis, wiceprzewodniczący komisji zakładowej WZZ w Tramwajach Warszawskich odczytał raport KPiORP o drastycznych przypadkach łamania praw pracowniczych i swobód związkowych. – Pracodawcy często nie respektują ochrony prawnej związkowców i – działając w pełni świadomie – wyrzucają ich z Pracy – podkreślał związkowiec.

O zwycięstwie związkowców w kopalni Budryk opowiadał Krzysztof Łabądź. - Nasze zwycięstwo dowodzi, że warto walczyć i można wygrać. Mamy nadzieję, że nie tylko łamiący prawa pracownicze zarząd Budryka poniesie konsekwencje bezprawnych działań, ale to samo spotka innych nieuczciwych pracodawców - mówił Łabądź, który apelował o poparcie Komitetu i solidarną walkę przeciwko łamaniu praw pracowniczych.

Przedstawiciel Komisji Krajowej "Sierpnia`80" Przemysław Skupin mówił o czekających nas zamianach w prawie Pracy. – Pracodawcy chcą ograniczyć ochronę związkową i wprowadzić prawo do lokautu. Wtedy pracodawca będzie mógł z dnia na dzień wyrzucić na bruk pracowników, którzy upominają się o swoje prawa – ostrzegał związkowiec.

Kuba Grzegorczyk z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy odczytał apel trzech związkowców, którzy byli inicjatorami powstania KPiORP. – Nasz apel pragniemy skierować do wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały sprawiedliwości społecznej, solidarności pracowniczej i obywatelskiej – apelował działacz CK-LA. – Wierzymy, że tylko jednocząc się we wspólnym działaniu pracownicy mogą skutecznie walczyć o swoje interesy – dodał.

Oprócz związkowców, w proteście uczestniczyli m.in. działacze CK-LA, GPR, Stowarzyszenia "Enklawa", Pracowniczej Demokracji, Porozumienia Kobiet 8 Marca oraz Młodzi Socjaliści.

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku