Czy Blair chce wojny z Irakiem?

[2002-08-31 22:51:33]

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair stwierdził, że najwyższy czas zrobić coś z Sadamem Husajnem. Nie można stać obok i przyglądać się bezczynnie – zakomunikował. Na razie jednak nie podjęto żadnych decyzji.

W nieco innym tonie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Jack Straw, który zapewnił, że jeżeli rząd podejmie decyzję o wsparciu USA w ewentualnym ataku na Irak, to najpierw zwołany zostanie parlament. Straw podkreślił jednak, że wierzy w pokojowe rozwiązanie konfliktu. Możliwe to będzie jednak dopiero wówczas, gdy Bagdad podporządkuje się rezolucjom Narodów Zjednoczonych i wpuści do kraju inspektorów rozbrojeniowych. Minister dodał jednak, że nawet jeżeli Husajn wpuści obserwatorów to wojna i tak będzie groziła. "Wiemy z długiego i bardzo gorzkiego doświadczenia rozmów z reżimem Husajna, że iracki przywódca nie słucha słów. Rząd w Bagdadzie nie czuje obowiązku współpracy z Radą Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych i wypełniania rezolucji, chyba, że grozi mu wojna. Więc wciąż musimy być gotowi do konfliktu zbrojnego" - powiedział szef brytyjskiego MSZ-u.

Komentatorzy podkreślają jednak, że w Partii Pracy istnieje opozycja wobec planów ataku na Irak.

Daniel Kryś


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku