Szwecja: po wyborach

[2002-09-17 18:20:35]

Wbrew prognozom, które publikowaliśmy w niedzielę powołując się na szwedzkie ośrodki badania opinii publicznej, zwycięstwo socjaldemokratów w wyborach parlamentarnych okazało się bardziej zdecydowane. Partia premiera Görana Perssona uzyskała bowiem ponad 40 proc. głosów, a nie 36,7, jak podawaliśmy przed dwoma dniami. Oficjalne wyniki przyniosły jednak rozczarowanie socjalistom z Partii Lewicy kierowanym przez panią Gudrun Schyman, którzy zanotowali wynik 8,4%, tj. o jeden punkt procentowy niższy od prognozowanego i aż o 3,6 punktu gorszy niż w poprzednich wyborach. Także największe ugrupowanie szwedzkiej centroprawicy - opozycyjna Partia Umiarkowanych, wypadła gorzej niż przewidywały to sondaże powyborcze; Umiarkowani otrzymali nieco ponad 15 proc. głosów, czyli o 7,7 punktu mniej niż przed czterema laty, stracą więc aż 27 miejsc w parlamencie.

Zaraz po ogłoszeniu wyników, premier Persson oświadczył, że "przez kolejne 4 lata ma zamiar intensywnie pracować, by uczynić Szwecję państwem jeszcze większej sprawiedliwości i równości". "Będziemy wykorzystywali nasz głos w świecie do walki o międzynarodową solidarność" - dodał lider socjaldemokratów. Persson wyraził też nadzieję, że sukces centrolewicy szwedzkiej zahamuje tryumfy prawicy i skrajnej prawicy w innych państwach Europy. "Zatrzymaliśmy ten trend. W następnym tygodniu nasi Niemieccy towarzysze mogą pójść w te same ślady" - mówił Göran Persson.

Partia Socjaldemokratyczna wraz socjalistami oraz zielonymi będzie dysponować 191 mandatami w parlamencie, ugrupowania centroprawicowe będą miały 158 posłów.

Niżej prezentujemy pełne wyniki wyborów:

PartiaPoparcie 2002Poparcie 1998+/-Mandaty1998+/-
Socjaldemokraci40.0%36.4%+3.6%144131+13
Partia Umiarkowanych15.1%22.9%-7.7%5582-27
Liberalna Partia Ludowa13.4%4.7%+8.7%4817+31
Chrześcijańscy Demokraci9.1%11.8%-2.7%3342-9
Partia Lewicy8.4%12.0%-3.6%3043-13
Partia Centrum6.2%5.1%+1.1%2218+4
Partia Zielonych4.6%4.5%+0%1716+1
pozostałe ugrupowania2.9%2.6%+0.2%000

/yahoo.se, bbc.co.uk/

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku