USA: przybywa nieubezpieczonych

[2002-10-01 02:44:45]

W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba ludzi, którzy nie mają żadnego ubezpieczenia na wypadek choroby - poinformowało w poniedziałek amerykańskie Biuro Spisu Ludności (Census Bureau).

W ubiegłym roku nieubezpieczonych było 41,2 mln Amerykanów, tj. 14,6 proc. całej populacji. Oznacza to przyrost o 1,4 mln i 0,4 proc. w stosunku do roku 2000. Ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest objęte 8,5 mln (11,2 proc.) dzieci.

- Podstawową przyczyną spadku zasięgu ubezpieczeń zdrowotnych jest spadek o jeden punkt procentowy (do 62,6 proc.) odsetka osób, których ubezpieczenia związane były z miejscem pracy - powiedział Robert Mills, autor raportu Biura. Spadek ten dotyczy głównie pracowników niewielkich firm, zatrudniających do 25 osób.

Najmniej ubezpieczonych jest w młodym pokoleniu: składki płaci zaledwie 72 proc. osób w wieku 18-24 lat. Jeśli chodzi o grupy narodowościowe, najniższy odsetek objętych ubezpieczeniem jest wśród Indian i rdzennej ludności Alaski.

Pomimo przyrostu liczby osób korzystających z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez federalny fundusz Medicaid, ponad 10 mln biednych nie ma dostępu do jego świadczeń.

Jednocześnie w 2001 r. o 1,2 mln w stosunku do 2000 r. wzrosła liczba osób posiadających ubezpieczenie. Obecnie jest 240,9 mln takich Amerykanów. Zdaniem Millsa można to przypisać ogólnemu wzrostowi populacji.

W USA, w przeciwieństwie do Europy, ubezpieczenia nie są obowiązkowe.

Pomimo koniunktury gospodarczej trwającej od 1991 do 2001 roku, niemal przez całą dekadę w Stanach Zjednoczonych spada odsetek ubezpieczonych.

W 1993 r., na początku swojej prezydentury Bill Clinton, prowadził kampanię na rzecz objęcia w ciągu pięciu lat wszystkich Amerykanów powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wówczas bez ubezpieczeń żyło 37 milionów obywateli, a sondaże wskazywały, że zdecydowana większość Amerykanów oczekuje poprawy w tej dziedzinie. Projekt Clintona upadł jednak w zdominowanym przez Republikanów Kongresie, w którym przeciw reformie lobbowały szpitale, przemysł farmaceutyczny i firmy ubezpieczeniowe.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku