Iran: protest przeciwko karykaturze

[2003-01-13 15:39:43]

Około 5 tys. osób, głównie studentów szkół religijnych, protestowało w niedzielę w Iranie w świętym mieście szyitów Kum. Mniejsze demonstracje odbyły się również w Teheranie, Meszhedzie i innych miastach. Wszystkie były wyrazem oburzenia i protestu przeciwko karykaturze, jaka została opublikowana w reformatorskim piśmie "Hayat-e No", przedstawiającej brodatego sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, siedzącego w todze pod wielkim kciukiem prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.

Wbrew intencjom autorów gazety, konserwatyści uznali, że postać brodatego sędziego w todze uderzająco przypomina ajatollaha Chomeiniego, co - ich zdaniem - profanuje pamięć o wodzu irańskiej rewolucji. Redaktor naczelny pisma Hadi Chamenei, który jest bratem następcy Chomeiniego na stanowisku duchowego przywódcy Iranu, próbował przekonać parlamentarzystów, że nie zamierzał obrazić pamięci ajatollaha. Pomimo tego irański sąd uznał inaczej i zadecydował o zamknięciu "Hayat-e No" i innej reformatorskiej gazety "Bahar".

Według obserwatorów szum wobec całej sprawy związany jest z pojawieniem się w zdominowanym przez reformatorów parlamencie dwóch ustaw próbujących ograniczyć władzę zwolenników starego porządku, opartego na władzy kleru.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku