Argentyna: wybory prezydenckie

[2003-04-27 20:04:17]

Argentyńczycy uczestniczą dzisiaj w wyborach prezydenckich. Są to pierwsze wybory od czasu protestów spowodowanych zapaścią finansów państwa w 2001 roku.

Według przedwyborczych sondaży żaden z pięciu czołowych kandydatów nie ma szans na zwycięstwo w pierwszej turze. Druga tura wyborów, w której zmierzyliby się dwaj zdobywcy największej liczby głosów, odbyłaby się w maju.

Po masowych protestach 2001 roku, kiedy w ciągu dwóch tygodni Argentyna miała kolejno pięciu prezydentów, przygotowaniami do wyborów pokierował populistyczny peronista Eduardo Duhalde.

Peroniści, którzy dominowali na scenie politycznej przez pół wieku, zdobywając głosy hasłami populistycznymi, są obecnie podzieleni i mają trzech kandydatów. Są nimi proamerykański Carlos Menem, reprezentant centrolewicy peronistów, gubernator Nestor Kirchner oraz lewicowy Adolfo Rodriguez Saa, który w roku 2001, urzędując przez tydzień jako prezydent, ogłosił niewypłacalność Argentyny.

Także liberalna Radykalna Unia Centrum jest podzielona w sprawie kandydata na prezydenta. Działacze tej partii popierają aż trzech pretendentów do tego urzędu. Wśród nich dwie osoby mają szansę na przejście do drugiej tury. Są to wolnorynkowiec Ricardo Lopez Murphy oraz orędowniczka walki z korupcją Elisa Carrio, która liczy na elektorat centrolewicowy i socjalistyczny.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku