Argentyna: wybory prezydenckie
[2003-04-27 20:04:17]
Według przedwyborczych sondaży żaden z pięciu czołowych kandydatów nie ma szans na zwycięstwo w pierwszej turze. Druga tura wyborów, w której zmierzyliby się dwaj zdobywcy największej liczby głosów, odbyłaby się w maju. Po masowych protestach 2001 roku, kiedy w ciągu dwóch tygodni Argentyna miała kolejno pięciu prezydentów, przygotowaniami do wyborów pokierował populistyczny peronista Eduardo Duhalde. Peroniści, którzy dominowali na scenie politycznej przez pół wieku, zdobywając głosy hasłami populistycznymi, są obecnie podzieleni i mają trzech kandydatów. Są nimi proamerykański Carlos Menem, reprezentant centrolewicy peronistów, gubernator Nestor Kirchner oraz lewicowy Adolfo Rodriguez Saa, który w roku 2001, urzędując przez tydzień jako prezydent, ogłosił niewypłacalność Argentyny. Także liberalna Radykalna Unia Centrum jest podzielona w sprawie kandydata na prezydenta. Działacze tej partii popierają aż trzech pretendentów do tego urzędu. Wśród nich dwie osoby mają szansę na przejście do drugiej tury. Są to wolnorynkowiec Ricardo Lopez Murphy oraz orędowniczka walki z korupcją Elisa Carrio, która liczy na elektorat centrolewicowy i socjalistyczny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?