Grupa Wyszehradzka przed konferencją w Rzymie

[2003-10-02 14:58:53]

Jaka będzie struktura rozszerzonej Unii Europejskiej, jaki ostateczny kształt zyska projekt europejskiej konstytucji? W dużej mierze ma to zależeć od konferencji międzyrządowej z udziałem wszystkich państw członkowskich i kandydujących do Wspólnoty Europejskiej, która rozpoczyna się już w najbliższą sobotę w Rzymie.

Zbliżająca się konferencja to główny powód dzisiejszego spotkania premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji w czeskiej Dobrziszy, zmierzających do wypracowania w jej aspekcie wspólnego stanowiska rządów czterech państw.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zamierzają bronić zasady "jeden kraj – jeden komisarz" (w tej chwili komisarzy jest 15, a po rozszerzeniu Unia ma liczyć 25 państw członkowskich), opowiadają się też za koniecznością zachowania rotacyjnego przewodnictwa w Unii, złożonego z trzech lub czterech państw na okres 1-1,5 roku.

Premierzy wszystkich czterech państw poparli odwołanie się do dziedzictwa europejskiego w preambule konstytucji europejskiej. Jednocześnie sprzeciwili się potrzebie budowania europejskiego sojuszu obronnego niezależnego od Stanów Zjednoczonych w ramach wspólnej polityki obronnej, gdyż ich zdaniem osłabiłoby to efektywność NATO.


To "wspólne stanowisko minimum" nie oznacza wyeliminowania innych różnic między rządami Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Rządowi Leszka Millera nie udało się przepchnąć postulatu poparcia Polski w jej walce o utrzymanie nicejskiego, korzystnego dla Polski sposobu ważenia głosów. Na razie w kwestii systemu liczenia głosów stanowisko Polski popiera jedynie Hiszpania.

Słowacja będzie dążyć do zachowania jednomyślnego głosowania w sprawach podatków, obrony oraz polityki społecznej. Opowiada się też za wyrzuceniem z projektu konstytucji Karty Praw Podstawowych.

Węgry chcą, by w przyszłej konstytucji UE zostały zagwarantowane prawa dla mniejszości narodowych.

Czechy z kolei są sceptyczne wobec projektu konstytucji, gdyż – jak stwierdził prezydent Vaclaw Klaus - ustanawia on jedno potężne superpaństwo, w którym małe narody, włącznie z Czechami, będą miały znikome wpływy.

W Polsce, Czechach i na Słowacji pojawiły się wśród tamtejszych elit politycznych głosy, że niespełnienie niektórych postulatów tych państw może skutkować zawetowaniem projektu konstytucji europejskiej.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku