RSF: "czarny rok" dla prasy

[2004-01-06 21:10:26]

Stowarzyszenie Reporterzy bez Granic (RSF) wydało raport w którym rok 2003 określono "czarnym rokiem" dla dziennikarzy. Według dokumentu śmierć poniosło 42 żurnalistów. Jest to największa liczba ofiar tej grupy zawodowej od 1995 roku. Co najmniej 766 przedstawicieli mediów zostało zatrzymanych, 1,460 zaatakowano lub grożono im.

Stowarzyszenie ustaliło także, że w wiezieniach na całym świecie przebywa co najmniej 124 dziennikarzy i 61 dysydentów, którzy prowadzą strony internetowe dotyczące naruszeń praw człowieka, głównie w Chinach.

Najbardziej niebezpiecznym dla dziennikarzy regionem był w ubiegłym roku Bliski Wschód. Podczas wojny w Iraku śmierć poniosło 14 przedstawicieli mediów, a 15 zostało rannych.

RSF odnotowała 501 przypadków ocenzurowania materiałów dziennikarskich. Ilość takich materiałów w ostatnim roku znacznie wzrosła, głównie za sprawą nowych przepisów antyterrorystycznych, wprowadzonych w niektórych krajach po 11 września 2001 roku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku