PE w obronie kurdyjskiej działaczki

[2004-04-23 22:23:52]

W czwartek Parlament Europejski uzgodnił tekst rezolucji - apelu do Turcji o zwolnienie skazanej na 15 lat więzienia Leyli Zany, kurdyjskiej działaczki, byłej deputowanej.

Parlament ostrzegł, że sprawa Zany może mieć negatywne konsekwencje jeśli chodzi o nawiązanie przez stronę turecką rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Po procesie, który został powtórzony na polecenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sąd turecki ponownie skazał na 15 lat więzienia byłą deputowaną Leylę Zanę i trzech innych parlamentarzystów. Komisja Europejska natychmiast wyraziła ubolewanie z powodu decyzji tureckiego sądu.

Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Dogan i Selim Sadak, byli deputowani prokurdyjskiej Partii Demokracji (DEP została zdelegalizowana w 1994 r.), po raz pierwszy zostali skazani w 1994 roku na 15 lat więzienia za poparcie dla rebelii kurdyjskiej. Z wyroku tego odsiedzieli już blisko 10 lat. Potwierdzenie tego wyroku oznacza, że do końca kary pozostało im jeszcze 5 lat. Ale w 2005 roku mają prawo ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Według obserwatorów z UE, którzy śledzili przebieg drugiego procesu, i tym razem zostały pogwałcone prawa oskarżonych do sprawiedliwego procesu.

W październiku Komisja Europejska ma opublikować raport, na podstawie którego przywódcy UE na grudniowym szczycie podejmą decyzję w sprawie rozpoczęcia - lub nie - negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

Lidia Kalina


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku