Referendum i nowa ordynacja w Hamburgu

[2004-06-24 13:30:43]

Przy okazji wyborów do PE w Hamburgu odbyło się też referendum dotyczące zmiany ordynacji wyborczej w wyborach lokalnych. Inicjatorami referendum pod hasłem "Więcej praw obywatelskich-
nowa ordynacja wyborcza dla Hamburga" była niezależna inicjatywa obywatelska. Swoje zmiany zaproponował także Senat, jednak większością 2/3 głosów przyjęto propozycję obywatelską.

Zamysłem pomysłodawców obywatelskiego referendum była taka zmiana ordynacji wyborczej, by dać mieszkańcom miasta większy wpływ na to, kto dokładnie zostanie wybrany. Dotychczasowy system z dwoma głosami - jeden na partię, drugi na bezpośredniego kandydata - dawał przywileje partiom w określeniu, kto zasiądzie ostatecznie w parlamencie. Kandydat mógł być odrzucony bezpośrednio w okręgu, a mimo to trafiał do parlamentu miejskiego dzięki liście partyjnej.

Wprowadzone zmiany ustalają tylko 17 okręgów wyborczych w naturalny sposób odpowiadających granicom dzielnic, dają też wyborcy po pięć głosów: na bezpośrednich kandydatów i listę partii. Głosy te mogą być przenoszone ponad granice partyjne a także kumulowane. Nowa ordynacja będzie obowiązywać w kolejnych wyborach w 2008 roku.
Podobny system głosowania obowiązuje w wyborach do Bundestagu i, zdaniem analityków, powoduje on większą zależność posła od kierownictwa swojej partii, niż od wyborcy. Jak skostniały jest ten system, w którym jeszcze przed wyborami można określić w 80 proc. przypadków, kto zostanie wybrany, dowiódł pewien konkurs-zgadywanka przed wyborami. Student z dzielnicy Eimsbuettell wytypował trafnie 120 nazwisk nowych posłów na 121 miejsc.

A może system wprowadzony w Hamburgu mógłby stać się alternatywą dla propagowanych w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych?

Mirosław Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku