Nielegalna fortuna Pinocheta
[2004-07-18 10:54:37]
Od 1994 r. w Rigg’s gromadził pieniądze również były dyktator Chile, Augusto Pinochet - na koncie osobistym oraz na kontach dwóch firm znajdujących się tylko na papierze: Althorp i Ashburton. W 1998 r. Pinochet został aresztowany w Londynie na żądanie hiszpańskiego sędziego Baltasara Garzona. Mimo wniosku sędziego o zamrożenie zagranicznego majątku dyktatora, Rigg’s w tajemnicy przed brytyjską kontrolą bankową i wbrew zakazowi brytyjskiego sądu przeniósł 1,6 mln dolarów Pinocheta z londyńskiego konta firmy Althorp na inne konto w USA. W raporcie znalazły się także zeznania agentów amerykańskiego Departamentu Skarbu, z których wynika, że ich szef Ashley Lee, w latach 1998-2002 nadzorujący bank Rigg’s, zabronił wprowadzania wyników śledztwa skarbowego w sprawie kont dyktatora do komputera ministerstwa. Po odejściu z Departamentu, Lee został zatrudniony w banku Rigg’s. Raport wzburzył i podzielił chilijską opinię publiczną. Dotąd wszystkie procesy sądowe Pinocheta za zbrodnie dyktatury były wstrzymywane ze względu na wyrok sądu w Santiago, który uznał, że generał Pinochet nie jest w pełni poczytalny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 września:
1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.
1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,
1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".
2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.
?