Ukraina: Kandydaci w wyborach prezydenckich

[2004-10-29 23:18:06]

W najbliższą niedzielę odbędzie się na Ukrainie pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wystartuje w niej aż 26 kandydatów. Prawdopodobnie jednak żadne z nich nie uzyska większości i konieczna będzie druga tura. Portal lewica.pl jako jedyny przedstawia wszystkich kandydatów do urzędu prezydenta.

Wiktor Janukowycz – kandydat „obozu władzy” – koalicji „O Jedną Ukrainę”, obecnie pełniący funkcję premiera Ukrainy. Janukowycz został namaszczony przez ustępującego prezydenta Leonida Kuczmę, prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Wywodzi się ze środowiska oligarchów z Doniecka. Postuluje silną współpracę gospodarczą i polityczną z Rosją. Nie chce członkostwa Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Opowiada się za ograniczeniem kompetencji prezydenta na rzecz rządu i parlamentu.

Wiktor Juszczenko – prozachodni polityk, lider koalicji „Nasza Ukraina” składającej się z partii prawicowych, chadeckich, oligarchicznych, liberalnych i narodowych. Były premier Ukrainy. W ostatnim czasie największy krytyk rządów Leonida Kuczmy. Juszczenko opowiada się za pozostawieniem szerokich uprawnień prezydenta, współpracą Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Postuluje pełną demokratyzację i jednocześnie zarzuca obecnym władzom szykanowanie opozycji i utrudnianie kampanii wyborczej.

Petro Symonenko – sekretarz Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Ukrainy. Postuluje współpracę z Rosją. Sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w NATO, prywatyzacji przemysłu i ziemi. KPU w Parlamencie posiada około 20 proc. mandatów. Komuniści opowiadają się za ograniczeniem uprawnień prezydenta.

Ołeksandr Moroz – kandydat Socjalistycznej Partii Ukrainy, lider ukraińskich socjalistów. W 2000 roku Moroz rozpętał burzę polityczną oskarżając prezydenta Leonida Kuczmę o szykanowanie opozycji, mediów i udział w zabójstwie dziennikarza Georgija Gongadze. Socjaliści mogą liczyć na 9 proc. głosów.

Natalija Witrienko – ekonomistka, jedyna kobieta kandydująca do urzędu prezydenta Ukrainy, przewodnicząca Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy, popierana także przez Partię Pracowników Oświaty Ukrainy. Witrienko postuluje ścisłą współpracę Ukrainy z Rosją i Białorusią. Określana jest jako populistka. W ostatnich wyborach parlamentarnych partia Witrienko wystartowała samodzielnie i zdobyła ponad 1 proc. głosów.

Ołeksandr Jakowienko – kandydat Komunistycznej Partii Robotników i Chłopów, owocu rozłamu w Komunistycznej Partii Ukrainy. Jakowienko atakuje prawicę i ogromny wpływ oligarchów na życie publiczne w kraju. W ostatnich wyborach parlamentarnych partia Jakowienki zdobyła 2 proc. głosów.

Ołeksandr Omelczenko – przewodniczący Partii „Jedność”, mer Kijowa. Partia ma 3 przedstawicieli w Parlamencie, ale nie istnieje poza Kijowem.

Wołodymyr Neczyporuk – kandydat bezpartyjny. Prawnik, filozof, przewodniczący komitetu zajmującego się kontrolą legalności prawa stanowionego przez ukraiński parlament.

Mychajło Brodskij – kandydat Partii Jabłuko – ukraiński odpowiednik rosyjskiego Jabłoka – partii liberalnej, walczących o przywileje dla ludzi bogatych. W polityce zagranicznej opowiada się za ścisłą współpracą z Rosją. Brodskij intensywnie krytykuje rządy Leonida Kuczmy.

Mykoła Rogożynskij – kandydat bezpartyjny, reżyser teatralny, przewodniczący Kijowskiego Centrum Twórczości.

Witalij Kononow - kandydat Partii Zielonych Ukrainy, powiązanej ze środowiskami biznesowymi i petrochemicznymi. Kononow występuje przeciwko rozwojowi sieci elektrowni jądrowych.

Ponadto kandydują: Ołeksandr Baziliuk – zgłoszony przez marginalną Partię Słowiańską, postulującą odnowienie współpracy z republikami byłego ZSRR; Bohdan Bojko – kandydat Narodowego Ruchu Ukrainy na rzecz Jedności; Wasyl Wołga – 36-letni inżynier mechanik, przewodniczący nieznanej partii „Zbiorowa Kontrola”; Mykoła Grabar – kandydat niezależny, kijewski adwokat, nie współpracujący z żadną partią; Igor Duszyn – kandydat Liberalno-Demokratycznej Partii Ukrainy, jednej z najstarszych partii ukraińskich (założona w 1990 roku); Jurij Zbitniew – kandydat Wszechukraińskiej Nowej Siły; Anatolij Kinach – kandydat Partii Przedsiębiorców i Przemysłowców Ukrainy; Roman Kozak – przewodniczący Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów; Serhij Komisarienko – kandydat niezależny, profesor biologii molekularnej z Kijowa, nie związany z żadną partią; Dmytro Korczynskij – kandydat niezależny, przewodniczący Instytutu Polityki Regionalnej; Wladislaw Kriwobokow – kandydat nieznanej Narodowej Partii Ciułaczy i Opieki Społecznej; Ołeksandr Rżawskij – kandydat Wszechukraińskiego Porozumienia Politycznego „Jedna Rodzina”; Leonid Czernowieckij – kandydat marginalnej Chrześcijańsko-Liberalnej Partii Ukrainy; Andrij Czornowił – kandydat niezależny, lwowski lekarz chorób zakaźnych.

Ostatnie sondaże potwierdzają, że prawie na pewno w drugiej turze spotkają się Wiktor Juszcznko i Wiktor Janukowycz. W sondażu rządowego ośrodka badań społecznych prowadzi Janukowycz z 33 proc. poparcia, przy 30 proc. poparcia dla Juszczenki. W sondażu ośrodka związanego z opozycją prowadzi Juszczenko (32 proc.) przed Janukowyczem (28 proc.).

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku