
Oslo: Maathai odebrała Pokojową Nagrodę Nobla 2004
[2004-12-10 21:59:54]
Kenijska laureatka tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Wangari Maathai odebrała dziś wyróżnienie na specjalnej uroczystości w Oslo. Komitet Noblowski przyznał nagrodę w sierpniu.
Wangari Maathai została wyróżniona za działalność na rzecz ekologii, tworzenia miejsc pracy, ochrony praw kobiet. Czas wreszcie zrozumieć, że zrównoważony rozwój, demokracja i pokój nie dadzą się rozdzielić. - powiedziała laureatka podczas konferencji.
Wangari Maathai jest profesorem biologii na uniwersytecie w Nairobi. Zarazem była pierwszą kobietą w Kenii z tytułem profesorskim. W 1977 roku Maathai założyła organizację Zielony Pas, która rozpoczęła kampanię zalesiania stepowiejących obszarów kraju. Wraz z współpracownikami Maathai zasadziła 15 milionów drzew, co pozwoliło uratować duże połacie ziemi przez zamienieniem się w nieużyteczne półpustynie oraz stworzyć około 80 tysięcy miejsc pracy. Maathai jest znana nie tylko z działalności ekologicznej. Od dawna promuje w Kenii prawo kobiet do świadomego planowania rodziny. Wielokrotnie walczyła z dyskryminacją kobiet, za co kilkakrotnie trafiała do więzienia.
Wangari Maathai jest jedną z liderek kenijskiej Partii Zielonych. Obecnie z jej ramienia pełni funkcję deputowanej do kenijskiego parlamentu i sprawuje urząd wiceminister ochrony środowiska.
***
Zgodnie z zapowiedziami na ceremonii wręczenia Literackiej Nagrody Nobla nie pojawiła się jej tegoroczna laureatka Elfriede Jelinek. Noblistka wygłosiła jednak wykład okolicznościowy za pomocą urządzeń audiowizualnych.
Bartłomiej Kacper Przybylski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
27 czerwca:
1869 - W Kownie urodziła się Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet.
1875 - Zjazd zjednoczeniowy niemieckiej socjaldemokracji w Gotha. We wspólną partię łączą się niemieccy zwolennicy Marksa i Lassalle'a.
1880 - Urodziła się Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowni
1893 - USA: Krach na giełdzie nowojorskiej.
1905 - Doszło do buntu załogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin.
1947 - Urodził się Tron Øgrim, norweski pisarz, dziennikarz i lewicowy działacz polityczny.
1952 - Gwatemala: Postępowy prezydent Jacobo Arbenz ogłosił reformę rolną.
1960 - Zmarł Harry Pollitt, brytyjski działacz komunistyczny. Współzałożyciel KP Wlk. Brytanii w 1920, od 1956 jej przewodniczący.
1969 - USA: Stonewall riots – nowojorskie zamieszki, które wybuchły na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych po ataku policji na pub "Stonewall Inn". Zapoczątkowało to amerykański i światowy ruch walki o prawa mniejszości seksualnych.
1973 - Zmarł Earl Browder, przywódca Partii Komunistycznej USA w latach 1932-45.
1978 - Pierwszy Polak w kosmosie - w locie statku kosmicznego Sojuz 30 uczestniczył Mirosław Hermaszewski.
1993 - Irak: USA zbombardowały siedzibę irackiego wywiadu - na Bagdad spadły 23 pociski "Tomahawk".
2010 - Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - Umiarkowani członkowie partii Synaspismós opuścili koalicję SYRIZA i utworzyli partię Demokratyczna Lewica (DIMAR).
2013 - Kevin Rudd (ALP) został po raz drugi premierem Australii.
2019 - Socjaldemokratka Mette Frederiksen objęła urząd premiera Danii.
2020 - Zmarł Belaid Abdessalam, algierski polityk Frontu Wyzwolenia Narodowego, minister, premier Algierii (1992–1993)
?