Australia: Związki w kierunku religijnej prawicy

[2004-12-27 11:24:28]

Związki Zawodowe Nowej Południowej Walii (jeden ze stanów Australii) zamierzają współpracować z religijną prawicą. Taką wolę ogłoszono w artykule pod tytułem "Moralna krucjata w obronie rodziny", opublikowanym na związkowej witrynie internetowej.

Sekretarz Związków John Robertson zapowiada, że ruch pracowniczy zamierza włączyć się w debatę poświęconą kwestiom moralnym. Związkowcy zamierzają rozliczyć rząd australijski za działania, które, ich zdaniem, doprowadziły do podważenia statusu rodziny. W tym celu Związki Nowej Południowej Walii zamierzają podjąć dialog z kościołami oraz ugrupowaniami religijnej prawicy, na przykład Family First (Przede Wszystkim Rodzina).

Ugrupowanie Family First postuluje w swoim programie antyegalitarne rozwiązania prawne. Nie ma w nim żadnych propozycji rozwiązań problemów socjalnych. Family First opiera swą popularność na sprzeciwie wobec prawa do aborcji, małżeństw jednopłciowych oraz badań prenatalnych. Ugrupowanie poparło udział australijskich wojsk w interwencji w Iraku.

Parlamentarzyści Family First wsławili się atakami na domy publiczne, sklepy monopolowe czy postulowaniem palenia lesbijek na stosie. W ostatnich wyborach do parlamentu Family First startowała w koalicji z Partią Liberalno-Narodową.

Australijskie związki zawodowe od lat lawirują między kolejnymi rządami socjaldemokratycznymi i liberalnymi. Komentatorzy także i ten zwrot uważają za efekt koniunkturalizmu i odpowiedź na rosnące poparcie dla religijnej prawicy wśród obywateli Australii.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku