Juszczenko zwycięża, Janukowycz skarży (akt.)

[2004-12-27 11:55:09]

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła wyniki po przeliczeniu niemal 96 proc. oddanych głosów. Przewaga Wiktora Juszczenki, kandydata pomarańczowej koalicji Nasza Ukraina oraz popieranego przez socjalistów, nad Wiktorem Janukowyczem, faworytem obozu władzy, liderem Partii Regionów, wynosi obecnie nieco ponad 2 miliony głosów. Według jeszcze nieoficjalnych wyników Juszczenko zdobył 52,66 proc. głosów, zaś Janukowycza poparło 43,55 proc. głosujących.

Wcześniejsze sondaże przewidywały jednak wyższe poparcie dla Juszczenki. Według większości ośrodków przewaga kandydata Naszej Ukrainy miała wynosić około 15 punktów procentowych. Frekwencja wyborcza wyniosła około 77 proc. Oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone prawdopodobnie we wtorek.

Juszczenko zostanie zaprzysiężony na Prezydenta już w nowym roku. Tymczasem Wiktor Janukowycz zapowiada, że nie będzie organizował błękitnej rewolucji, ale zamierza być czujnym w opozycji i punktować wszystkie wpadki prezydenta Juszczenki. Komentatorzy wskazują jednak, że donieccy oligarchowie mogą próbować wypromować innego lidera opozycji.

***


Sztab wyborczy Wiktora Janukowycza nie zamierza jednak składać broni i zaskarży wyniki wyborów do Sądu Najwyższego. Członkowie sztabu twierdzą, że mają dowody na zorganizowanie przez sztab Juszczenki serii naruszeń, które nie pozwoliły ustalić prawdziwych wyników wyborów.

Tymczasem obserwatorzy z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w wydanym oświadczeniu, że powtórka drugiej tury wyborów była bliższa spełnieniu standardów europejskich niż dwie poprzednie tury. W raporcie obserwatorów odnotowano jednak szereg niedociągnięć w organizacji wyborów oraz próby nadużyć ze strony zwolenników obu kandydatów.

Po przeliczeniu 99,56 proc. głosów Juszczenko prowadzi stosunkiem 52,12 proc. do 44,09 proc. głosów.
Na jedno pytanie znamy już odpowiedź. Prezydentem Ukrainy będzie Wiktor Juszczenko. Ten fakt rodzi jednak kolejne pytania... Czy Ukraina pójdzie drogą antysocjalnych reform podobnych do Polski? Jaki będzie wpływ ukraińskich szowinistów, popierających przecież Juszczenkę, na życie publiczne kraju? Co będzie ze stosunkami ukraińsko-rosyjskimi? Czy choroba Juszczenki to zręczna mistyfikacja? O ile nie znamy odpowiedzi na te pytania, o tyle pewne jest, że Ukraina nieprędko zejdzie ze stron gazet i portali internetowych. Po tak wielkim rozgłosie pomarańczowej rewolucji świat będzie z uwagą śledził pierwsze posunięcia prezydenta Juszczenki.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku