Irak: Asyryjczycy dyskryminowani podczas wyborów

[2005-02-03 17:59:15]

Przedstawiciele mniejszości asyryjskiej w Stanach Zjednoczonych uważają, że byli dyskryminowani w czasie wyborów do Zgromadzenia Narodowe zarówno w USA, jak i samym Iraku.

W USA mieszka około 200 tysięcy Asyryjczyków i Chaldejczyków, na listach wyborczych zarejestrowano ich jednak tylko 26 tysięcy. Działacze asyryjscy jako przykład dyskryminacji podają fakt stworzenia punktu wyborczego dla 3-tysięcznej społeczności kurdyjskiej w Nashville, podczas gdy w San Diego gdzie mieszka 50 tysięcy Asyryjczyków takiego punktu wyborczego nie było.

Zdaniem Asyryjczyków, jeszcze gorzej wyglądała sytuacja w samym Iraku, z którego tylko po amerykańskiej inwazji zdążyło uciec ponad 50 tysięcy członków ich społeczności. Na północy kraju, gdzie są ich największe skupiska, są systematycznie wyrzucani ze swojej ziemii przez Kurdów, którzy dokonują tam czystek etnicznych. W dniu wyborów, Kurdowie zablokowali dostarczenie kart wyborczych do wielu asyryjskich i chaldejskich wiosek, uniemożliwiając odbycie tam głosowania.

Niechęć Kurdów do Asyryjczyków sięga początku XX wieku, gdy wzięli oni aktywny udział w ludobójstwie Ormian, Asyryjczyków i Chaldejczyków w ówczesnym imperium tureckim.

Asyryjczycy i Chaldejczycy to mówiące po aramejsku społeczności chrześcijańskie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku