Mołdawia przed wyborami

[2005-02-04 23:57:14]

Mołdawski prezydent Władimir Woronin oskrażył separatystyczne Naddniestrze o nasilenie wrogich działań w obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Kością niezgody jest kwestia możliwości brania udziału w wyborach dla mieszkańców nieuznawanej przez żadne państwo na świecie tzw. Republiki Naddniestrzańskiej. Woronin po raz kolejny stwierdził, że nie będzie komisji wyborczych na terenie Naddniestrza. Wzywała do tego opozycja, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Woronin odmowę uzasadniał względami bezpieczeństwa.

Tymczasem w Naddniestrzu trwa podsycana przez władze kampania na rzecz mołdawskiej opozycji. Ma ona na celu podważenie komunistycznego rządu w Kiszyniowie. W wyborach zaplanowanych na 6 marca liczyć się będzie każdy głos - w sondażach rządzący komuniści idą łeb w łeb z trzema głównymi siłami opozycji. W separatystycznym Naddniestrzu mieszka ok. 600 tys. osób, w Mołdawii - według ostatniego spisu - niespełna 2,5 mln.

Niektórzy sądzą, że w Mołdawii może dojść do powtórki scenariusza znanego z Gruzji czy Ukrainy. Według przeciwników tej opinii unimożliwiają to choćby głębokie podziały wśród opozycji.

Mołdawia jest dziś jedynym państwem w Europie, w którym samodzielnie rządzą komuniści. Po ostatnich wyborach zdobyli miażdżącą przewagę i mogli wybrać swego lidera Woronina prezydentem. Teraz według sondaży mają około 40 proc.

Mołdawia pod rządami komunistów, którzy szli do wyborów z hasłami prorosyjskimi, zaczęła objawiać w polityce zagranicznej silną orientację proeuropejską. Woronin podjął dialog z Bukaresztem na temat jego wspierania Mołdawii w UE, gdy Rumunia stanie się już członkiem Unii. Zaprosił też licznych obserwatorów z OBWE i innych zachodnich organizcji, zwykle mocno krytycznych wobec władz w Kiszyniowie.

Naddniestrze, które uchodzi za "komunistyczny skansen", zwróciło się ostatnio do Rosji o zwiększenie kontyngentu wojskowego w stacjonujących tam siłach pokojowych.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku