Niemcy: Redukcje w Deutsche Bank

[2005-02-09 22:29:42]

Deutsche Bank poinformował o redukcji zatrudnienia aż o 6,4 tys. pracowników, mimo iż w ubiegłym roku udało mu się wypracować rekordowy zysk 2,5 miliarda euro, czyli aż o 87% wyższy od zysku z roku poprzedniego. Jednocześnie bank poinformował, iż zamierza utworzyć 1,2 tys. miejsc pracy, głównie w Azji i Europie Wschodniej, gdzie koszty siły roboczej są mniejsze.

Decyzja wywołała falę dyskusji w Niemczech. Skrytykowały ją nie tylko związki zawodowe, ale także przedstawiciele rządu.
Oszczędności czynione przez redukcję zatrudnienia stanowią od dawna poważny problem społeczny w krajach rozwiniętych. Wymusza je rachunek ekonomiczny i trudno coś w ramach logiki systemu kapitalistycznego z tym zrobić. A przynajmniej brak na to pomysłu.

Nakłada się na to drugi problem - eksport miejsc pracy. To, że obejmuje on stanowiska biurowe, może dla niektórych stanowić zaskoczenie ale odbywa się on już od dawna. Te dwa zjawiska naraz rodzą pytanie o miejsce krajów rozwiniętych w gospodarce światowej i jest to pytanie, na które coraz trudniej znaleźć odpowiedź. Z punktu widzenia zaś szans jakie daje to drugie zjawisko krajom mniej rozwiniętym (w tym na przykład Polski) trudno je jednak oceniać negatywnie.

Rafał Korzeniewski



Zachwalanie w lewicowym portalu przenoszenia miejsc pracy z krajów bogatych do biedniejszych budzi niejakie zdumienie. Wszak zjawisko to jest jedną z najbardziej dramatycznych osobliwości współczesnej kapitalistycznej globalizacji. Z jednej strony przynosi ono większe bezrobocie i wynikające z tego problemy społeczne w krajach bogatych, a z drugiej strony nowe miejsca pracy w krajach uboższych, które niejednokrotnie więcej wspólnego mają z niewolnictwem i wyzyskiem w style XIX wieku, niż rzeczywistą, godziwie wynagradzaną pracą. Po Biedronce, Frito Lay i innych, chyba nie trzeba tego wątku rozwijać.

Zastanawiam się, czy jeśli Deutsche Bank nie otworzy swoich biur w Polsce, tylko na Słowacji albo w Indiach, to w dalszym ciągu będzie mógł liczyć na pozytywne oceny ze strony red. Korzeniewskiego. Bo jeśli nie, to byłaby to logika już nie tyle neoliberalna, co wręcz neoliberalno-nacjonalistyczna.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku