Anglia: Raport o pracy przymusowej emigrantów

[2005-02-14 14:06:53]

3 lutego Kongres Związków Zawodowych, Trades Union Congress (TUC) opublikował raport dotyczący pracy przymusowej i emigracji w Wielkiej Brytanii. Jego autorami są dr Bridget Anderson z Uniwersytetu w Oxfordzie i dr Ben Rogaly z Centrum Badawczego do Spraw Emigracji na Uniwersytecie Sussex. Opublikowany on został w pierwsza rocznicę tragedii z Morecambe, w której zginęło 23 chińskich robotników.

Raport został przygotowany w oparciu o wywiady z emigrantami, pracodawcami, agencjami pracy, związkowcami i prawnikami emigrantów. Jako definicję pracy przymusowej przyjęto tę, jaką posługuje się Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO): jest nią „każda praca lub służba wymuszona groźbą kary i niedobrowolna.” Wśród nadużyć stwierdzono miedzy innymi:

- Zatrudnienie emigrantów w najgorzej płatnych sektorach, gdzie zarabiają często poniżej płacy minimalnej i zmuszani są do bardzo długiej pracy lub pracy na kilku etatach. Pewna kobieta z Nigerii pracowała przez kilka lat w londyńskim metrze od 6 rano do 4 po południu, a następnie na poczcie od 8 wieczór do 4 rano.

- Aby dostać się do Anglii, emigranci często zadłużają się u pośredników, którzy wykorzystują to, aby ich eksploatować odbierając im ich zarobek.

- Stosowane są wobec cudzoziemskich pracowników metody zastraszania i przemocy. Odbiera się im paszporty a pracownicy zmuszani są do pracy pod groźba oddania ich w ręce służb imigracyjnych, co oznacza deportację. Raport podaje przykład emigrantów z Południowej Azji, którzy pracowali w fabryce od poniedziałku do piątku przez 12 godzin na dobę a w weekend przez 9 godzin dziennie sprzątali mieszkanie swojego pracodawcy. Każda niesubordynacja była karana.

Raport podaje, że sytuacja obcokrajowców pracujących w publicznej służbie zdrowia również jest bardzo zła. Jak stwierdza „często jest bardzo trudno rozróżnić pomiędzy wolną i nie przymusową a niewolniczą pracą ponieważ wielu emigrantów poddaje się wyzyskowi, gdyż mają poczucie bezradności.”

Marek Krakowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku