Hiszpanie za Konstytucją UE (akt.)

[2005-02-20 21:42:18]

O godz. 20.00 w Hiszpanii i godzinę później na Wyspach Kanaryjskich zakończyło się głosowanie w ogólnonarodowym referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej.

Wyniki nie są jeszcze znane, ale znane są pierwsze sondaże powyborcze. Zdecydowana większość, bo aż 78,5 proc. wyborców poparło konstytucję przy frekwencji wynoszącej około 41,5 proc. – podała hiszpańska telewizja. Według tych samych sondaży, "nie" wobec konstytucji wyraziło 16,2 proc. uczestników referendum. Wrzucono do urn ok. 5 proc. niewypełnionych kartek wyborczych.

Do głosowania za konstytucją nawoływały niemal wszystkie główne partie. Przeciw opowiedziała się Zjednoczona Lewica, mniejsze organizacje lewicowe oraz anarchosyndykalistyczne związki zawodowe CNT (Krajowa Konfederacja Pracy) oraz CGT (Generalna Konfederacja Pracy). Krytykowały one konstytucje ze względu na to że tworzy w Europie podstawy dla neoliberalizmu i była pisana pod dyktando lobby korporacyjnego. Przeciw opowiedziała się także część ugrupowań baskijskich i katalońskich. Uważają one że konstytucja Unii pomija kwestie regionalne.

Przewidywana frekwencja była największym zmartwieniem rządu Jose Luisa Zapatero, bowiem od dawna było wiadomo, że większość Hiszpanów popiera ten dokument. Jak uznano w kręgach rządowych, niska frekwencja może być spowodowana tym, iż spora część społeczeństwa w ogóle nie zna treści europejskiej ustawy zasadniczej (poparcie w ich przypadku było raczej deklaracją na rzecz pewnej wizji Europy, do której przekonywali ich prounijni politycy). Rządzący socjaliści podjęli kroki, które w ich zamierzeniu miały zmienić ten stan rzeczy - Hiszpanie otrzymali 6 mln egzemplarzy konstytucji i 20 mln ulotek zachęcających ich do głosowania na "tak".

Dla ważności referendum nie ma wymogu minimalnej frekwencji. Traktat będzie uznany za zaakceptowany przez naród, jeżeli za jego przyjęciem opowie się ponad połowa wyborców, którzy uczestniczyli w głosowaniu. Formalnie wolę narodu uzna następnie parlament poprzez wydanie odpowiedniej ustawy.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 listopada:

1910 - Lewicowi studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego nie dopuścili do wykładu ks. Kazimierza Zimmermanna, w odpowiedzi na co relegowano 3 z nich, 16 ukarano naganą, co doprowadziło do wybuchu strajku studentów, po którym uczelnia została czasowo zamknięta

1938 - W Mińsku zmarł Bronisław Taraszkiewicz, białoruski działacz polityczny, filolog; 1922–27 poseł na Sejm RP, 1925–27 przewodn. Hromady, od 1925 w KP Zachodniej Białorusi, więziony; od 1933 w ZSRR, 1937 aresztowany; rozstrzelany.

1944 - Tomasz Arciszewski (PPS) został premierem RP na uchodźstwie.

1947 - Uchwała ONZ o podziale terytorium Palestyny i utworzeniu dwóch państw: arabskiego i żydowskiego

1987 - Odbyło się referendum nt. dalszych reform gospodarczych i demokratyzacji życia.

2004 - W Chile opublikowano Raport Valecha dotyczący zbrodni popełnianych przez reżim gen. Augusto Pinocheta.

2012 - Palestyna uzyskała status nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.


?
Lewica.pl na Facebooku