Raport o rozwoju technologicznym na świecie

[2005-03-11 23:28:07]

Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego przygotowali raport na temat stanu rozwoju technologicznego na świecie. Jednym z głównych wskaźników, obrazujących stopień postępu technologicznego danego państwa, jest „Networked Readiness Index 2004-2005”, który ocenia stopień rozwoju 104 państw świata. Obejmuje on wiele czynników ekonomicznych i politycznych. Z jednej strony ujmuje on stan infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej w poszczególnych krajach, oraz zakres wykorzystywania nowych technologii przez administrację, biznes i indywidualnych użytkowników. Z drugiej strony odnosi się on do warunków prawnych, instytucjonalnych i edukacyjnych, które wpływają na możliwości wykorzystania nowych technologii w każdym państwie.

W rankingu przewodzi Singapur, który wyprzedza Islandię, Finlandię i Danię. Piąte i szóste miejsce zajmują USA i Szwecja. Autorzy raportu szczególnie podkreślają osiągnięcia krajów nordyckich, które z nowych technologii uczyniły motor swojego rozwoju i od kilku lat znajdują się w technologicznej czołówce świata.

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem znacznego postępu dokonał Singapur, który z drugiego miejsca awansował na pierwsze. Zdaniem autorów raportu jest to zarówno rezultat aktywnej polityki państwa, które wspiera rozwój i wykorzystanie nowych technologii, jak też efekt wysokiego poziomu systemu edukacyjnego oraz zdolności do przyswajania zdobyczy światowej techniki. Znaczny postęp z krajów rozwiniętych dokonał się też w Islandii, która awansowała z dziesiątego aż na drugie miejsce. W porównaniu z Singapurem i krajami skandynawskimi regres nastąpił w Stanach Zjednoczonych, które spadły z pierwszego na piąte miejsce.

Jednym z tych krajów, które najbardziej pogorszyły swoje miejsce w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, jest Polska. Nasz kraj spadł z 47 pozycji dopiero na 72. Polska zatem, mimo dosyć szybkiego wzrostu PKB, traci dystans do najbardziej rozwiniętych państw. Polskę wyprzedzają między innymi Rosja, Rumunia i Wietnam.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku