Słowacja: Odszkodowania za rok 1968?

[2005-08-22 21:02:45]

Słowacki Ústav Pamäti Národa (Instytut Pamięci Narodu) w 37. rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji wystąpił do władz Republiki Słowacji o przyznanie odznaczeń państwowych oraz odszkodowań rodzinom zabitych oraz poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych.

Prezes ÚPN Ján Langoš wystąpił do premiera Słowacji Mikuláša Dzurindy o rozpoczęcie rozmów z władzami Federacji Rosyjskiej - sukcesora ZSRR - o wypłacie odszkodowań słowackim ofiarom roku 1968 i inwazji wojsk Układu Warszawskiego. Odszkodowania miałyby być współfinansowane przez rząd słowacki i rosyjski. Na liście poszkodowanych sporządzonej przez ÚPN znajduje się 149 osób - 19 zabitych oraz 130 rannych. Jak zaznacza prezes Langoš, ÚPN wciąż prowadzi badania materiałów czechosłowackich służb bezpieczeństwa, dlatego lista ofiar może się w przyszłości wydłużyć.

Langoš zwrócił się także do prezydenta Słowacji Ivana Gašparoviča o przyznanie ofiarom inwazji 1968 roku wysokich odznaczeń państwowych, a w przypadku ofiar śmiertelnych - odznaczenie także rodzin zmarłych. Ponadto prezes ÚPN zaapelował o pomoc w budowie pomnika ofiar 1968 roku.

W skuteczność działań prezesa Langoša powątpiewają słowaccy historycy. Ich zdaniem żądanie współfinansowania odszkodowań dla ofiar 1968 roku oraz przeproszenia za interwencję wojskową, zostanie przez stronę rosyjską przemilczane i zlekceważone.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku