Czechy: Dysydenci chcą ograniczyć dostęp do teczek

[2005-11-17 14:25:24]

Dwudziestu czeskich dysydentów wystąpiło z wnioskiem o ograniczenie dostępu do teczek założonych osobom prześladowanym przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.

Ich zdaniem stanowi to naruszenie prawa do prywatności. Wsród osób, które złożyły podpis pod apelem jest były prezydent Czech, Václav Havel, były minister spraw zagranicznych Jiří Dienstbier, historyk Jan Křen oraz socjolożka Jiřina Šiklová. Adresowali go do premiera Jiříego Paroubka, ministra spraw wewnętrznych i Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dysydenci żądają, aby poufne informacje dotyczące osób prześladowanych przez bezpiekę były udostępniane dopiero po wyrażeniu zgody samych poszkodowanych.

Od kwietnia 2004 roku teczki współpracowników służb bezpieczeństwa StB i osób śledzonych przez tajną policję są udostępniane na stronach internetowych. W ub. roku przyjęto ustawę pozwalającą badać dokumenty osób żyjących bez ich zgody. Do archiwów uzyskują dostęp głównie historycy i dziennikarze.

Szef MSW, František Bublan, stwierdził, iż spełnienie ich prośby byłoby krokiem wstecz w porównaniu z prawodawstwem innych krajów Europy Środkowej. Przypomniał, że osoby prześladowane mogą załączać do swoich akt pisemne sprostowania.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku