Grenlandia: Socjaldemokraci zwyciężyli w wyborach

[2005-11-20 16:26:27]

Socjaldemokraci wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Grenlandii. Oznacza to, że najprawdopodobniej przez najbliższe cztery lata krajem rządzić będzie rząd premiera Hansa Enoksena, ale jego zapleczem będzie zupełnie inna niż dotychczas koalicja.

Najwięcej głosów w wyborach otrzymała socjaldemokratyczna partia Siumut (Naprzód), której przewodniczy premier Enoksen. Zwycięzców poparło 30,7 proc. głosujących. Siumut zyskała 2 punkty procentowe w porównaniu z wyborami w 2002 roku. Socjaldemokraci będą mieli Landstingu (Krajowym Parlamencie) 10 deputowanych, czyli tyle samo co po wyborach w 2002 roku.

Drugie miejsce zajęli liberałowie z partii Demokraatit (Demokraci) z wynikiem 22,8 proc, co przełożyło się na 7 mandatów. Demokraatit odnotowała najwyższy zysk poparcia w ciągu 3 lat. W 2002 roku liberałowie otrzymali tylko 15,9 proc. i 5 mandatów.

Trzecie miejsce zajęła partia Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Eskimoska) - ugrupowanie o charakterze separatystycznym i programie socjalistycznym, zdobywając 22,6 proc. głosów i 7 mandatów. IA straciła jednak w porównaniu z 2002 rokiem 3 punkty procentowe poparcia i jeden mandat w Landstingu.

Gorszy wynik uzyskała także konserwatywna Atassut (Solidarność), zdobywając 19,1 proc. głosów i 6 mandatów (w 2002 roku - 20,2 proc. głosów i 7 mandatów).

Jeden mandat zdobył, podobnie jak w 2002 roku, Kattusseqatigiit (Sojusz Kandydatów). Poza Landstingiem znalazła się ponownie Arnat Partiiat (Partia Kobiet).

Frekwencja wyborcza wyniosła 74,9 proc.

Demokraatit oraz Inuit Ataqatigiit zapowiedziały, że nie chcą tworzyć koalicji z socjaldemokratami, mimo iż ta druga współrządziła krajem od 2002 roku. Wewnątrz koalicji S-IA istniały jednak bardzo duże rozbieżności, na przykład w kwestiach stosunku Grenlandii do Danii i USA oraz kształtu budżetu, co bezpośrednio doprowadziło do rozpadu koalicji i przedterminowych wyborów parlamentarnych. Także wcześniej koalicja kilkakrotnie rozpadała się, aby następnie ponownie się jednoczyć.

Siumut utworzyła koalicję z partią Atassut. Sojusz ten dysponuje 16 głosami w 31-osobowym Landstingu, co wydaje się być bardzo kruchą większością.

Grenlandia jest duńską kolonią. Głową państwa pozostaje duńska królowa. Kontrolę nad wyspą sprawuje natomiast duński gubernator. Wyspa ma jednak własny parlament i rząd oraz dość szeroką autonomię.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku