Dziś początek egzaminów dojrzałości
[2002-05-09 12:02:21]
Ponad 505 tys. absolwentów szkół średnich przystąpiło dziś o godz. 9.00 do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Ministerstwo edukacji poinformowało, że tylko 6700 z nich, co stanowi zaledwie 1,33%, wybrało zdawanie egzaminu według nowych zasad. Najwięcej "nowych maturzystów" jest w Małoposce i na Dolnym Śląsku - w sumie ponad 2700 osób - natomiast w województwie świętokrzyskim jest ich tylko 13.
Jedyną szkołą w Polsce, w której wszyscy absolwenci zdają egzaminy według nowych zasad, jest LXVII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Wśród zdających panowała opinia, że są one łatwiejsze od starych, co zdawały się potwierdzać znakomite wyniki przeprowadzonych wcześniej matur próbnych: LXVII LO zajęło pierwsze miejsce w Warszawie z języka angielskiego i trzecie z matematyki.
Przypomnijmy, że "nowa matura" składa się z dwóch części: zewnętrznej (egzamin pisemny z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki i do wyboru: biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii, historii, informatyki, języka obcego klasycznego, wiedzy o społeczeństwie, filozofii, historii muzyki, historii sztuki lub wiedzy o tańcu; arkusze egzaminacyjne, takie same w całej Polsce, przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, wyniki sprawdzane są w okręgowych komisjach egzaminacyjnych;) wewnętrznej (egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego sprawdzany przez komisję szkolną).
Maturzyści mają też możliwość wyboru egzaminu w formie podstawowej i rozszerzonej. W tej ostatniej zadaniem abiturienta jest napisanie tekstu własnego na zadany temat.
Zdaniem minister edukacji narodowej Krystyny Łybackiej (SLD) "szkoły i uczniowie nie są w większości gotowe do przeprowadzenia nowej matury, a ci, którzy twierdzą inaczej, wprowadzają społeczeństwo w błąd". Łybacka uważa też, że wprowadzenie nowych zasad nie zostało przygotowane pod względem finansowym. W radiowych "Sygnałach Dnia" minister zwróciła uwagę, że tylko 32 uczelnie wyższe, spośród 103 funkcjonujących w Polsce, zdecydowały się na przyjmowanie kandydatów z nową maturą bez egzaminu
----------
Oto tematy maturalne z języka polskiego w województwie podkarpackim:
1. Rozstanie bliskich sobie osób ukazane w literaturze. Przedstaw funkcjonowanie tego motywu w wybranych utworach różnych epok.
2. "Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy...". Słowa Stanisława Wyspiańskiego wykorzystaj jako inspirację do rozważań na temat tych bohaterów literackich, którzy boleśnie doświadczyli rozdźwięku między marzeniami a rzeczywistością.
3. Jest taki czas i są takie miejsca, w których człowiek czuje się szczęśliwy. Rozważ tę myśl, odwołując się do znanych ci dzieł literackich i filmowych.
4. Wiersz Zbigniewa Herberta "Rozważania o problemie narodu" zinterpretuj jako utwór o trudnym związku jednostki z narodem.
Krzysztof Kobrzak
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
17 stycznia:
1814 - W Nemours urodził się Ludwik Mierosławski, polski generał, działacz polityczny, członek Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, uczestnik powstania listopadowego, jeden z dyktatorów powstania styczniowego.
1840 - Urodził się Stefan Bobrowski, polski działacz niepodległościowy, członek lewicy "czerwonych", powstaniec styczniowy, członek Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.
1919 - Wybuch strajku 30 tys. śląskich górników; postulaty płacowe oraz żądanie odwołania oddziałów Grenzschutzu z terenu Górnego Śląska.
1940 - Urodził się Tabaré Vazquez, urugwajski polityk centrolewicowy, lekarz, były prezydent Urugwaju.
1943 - Zamachy Gwardii Ludowej na kina dla Niemców w Warszawie.
1961 - Zamordowano Patrice'a Lumumbę, pierwszego premiera Demokratycznej Republiki Konga.
1983 - Prawicowe władze Nigerii wydaliły ponad 2 miliony imigrantów, głównie z Ghany.
2011 - Rozpoczęły się antyrządowe protesty w Omanie.
?