Egipt: Protest krewnych pasażerów promu (akt.)

[2006-02-06 12:24:47]

Setki krewnych pasażerów promu "Salaam 98", który zatonął w nocy z czwartku na piątek na Morzu Czerwonym, protestowały w rano w porcie w Safadży.

Tłum wkroczył do biur firmy "El Salam Maritime" wcześnie rano. Demonstranci porozbijali i wyrzucili z wnętrza wszystkie meble, a także spalili szyld firmy. Na ulicach podpalono też sterty opon, blokując w ten sposób drogi dojazdowe. Interweniowała policja, użyto gazów łzawiących.

Już w niedzielę w Safadży doszło do gwałtownych wystąpień rodzin ofiar katastrofy, domagających się od władz jakichkolwiek wiadomości o swoich bliskich.

Na pokładzie "Salaam 98" płynęło ok. 1400 ludzi. Według ostatnich danych udało się uratować 401 osób i wyłowiono z morza około 200 ciał. Nieznany jest nadal los około 800 pasażerów. Większość z nich to Egipcjanie, którzy wracali z pracy zarobkowej w Arabii Saudyjskiej.

"Salaam 98" pływał pod tanią banderą panamską. Armator jest znany z tego, że wysyła w morze "pływające trumny", przebudowane stare greckie promy, do których dodaje nowe pokłady, by pomieścić jak najwięcej pasażerów. Pojawiły się też pogłoski, że udziały w "El Salam Maritime" posiada sam prezydent Egiptu Hosni Mubarak.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku