Słowacja: Przyspieszone wybory parlamentarne

[2006-02-09 20:00:45]

Wybory parlamentarne na Słowacji będą przyspieszone - tak zadecydował w dniu dzisiejszym parlament. Odbędą się one zatem 17 czerwca, a nie 16 września, tak jak wcześniej planowano.

Za rozpisaniem wyborów na czerwiec opowiedziało się 143 ze 150 słowackich posłów. Ustawę określającą nowy termin wyborów musi podpisać jeszcze prezydent kraju Ivan Gašparovič. Tym samym nieaktualny stanie się termin 16 września, który we wtorek wyznaczył, tuż przed ustąpieniem ze stanowisko, przewodniczący parlamentu Pavol Hrušovský.

Nie wiadomo natomiast czy parlament będzie miał nowego przewodniczącego. Początkowo kandydatem na to stanowisko był Béla Bugár ze współrządzącej Partii Koalicji Węgierskiej, jednak cała opozycja zapowiedziała, że nie poprze tej kandydatury. Wobec tego całkiem prawdopodobne wydaje się, że do końca kadencji pracami parlamentu będą kierowali dotychczasowi wiceprzewodniczący.

Prawdopodobnie nie będzie także wniosku o wotum nieufności dla premiera Mikuláša Dzurindy. Liderzy partii posiadających reprezentację parlamentarną ustalili bowiem, że rząd do końca kadencji będzie przedkładał tylko takie projekty ustaw, które przewidują dostosowanie prawa słowackiego do wymogów Unii Europejskiej. Wstrzymana zostanie natomiast prywatyzacja.

Przypomnijmy, że we wtorek poparcie dla gabinetu Dzurindy oraz swoich ministrów z rządu wycofał prawicowy Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny. Powodem rozpadu rządowej koalicji była ustawa o tzw. klauzuli sumienia. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Najnowsze sondaże wskazują, że zwycięstwo w wyborach odniosłaby centrolewicowa partia Kierunek-Socjaldemokracja z poparciem 31,1 proc. głosujących. Drugie miejsce zajmuje Partia Ludowa - Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji byłego premiera Vladimíra Mečiara z wynikiem 13,4 proc., a trzecia jest Partia Koalicji Węgierskiej z poparciem 10,6 proc. Dopiero czwarta jest Słowacka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Partia Demokratyczna obecnego premiera Mikuláša Dzurindy (9,3 proc.), a kolejne miejsca zajmują Słowacka Partia Narodowa (8,3 proc.), Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (7,8 proc.), Wolne Forum (7,3 proc.) oraz Komunistyczna Partia Słowacji (6,7 proc.). Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed rozpadem koalicji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku