Czechy: Dyskusja o związkach partnerskich odłożona o tydzień
[2006-03-07 20:14:36]
Tymczasem trwa akcja mobilizacji zwolenników rejestrowanego partnerstwa osób tej samej płci. Do obalenia prezydenckiego weta potrzeba bowiem aż 101 głosów w 200-osobowym czeskim Sejmie. Wiadomo już, że za ustawą zagłosuje największy klub sejmowy - Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej. Jednak i wśród socjaldemokratów - którzy na głosowanie w sprawie związków partnerskich zarządzili dyscyplinę klubową - nie ma jednolitości poglądów. Troje posłów ČSSD: Rudolf Tomíček, Josef Mikuta i Eva Nováková zapowiedziało już, że zagłosuje przeciwko odrzuceniu weta. Także nie wszyscy posłowie Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSČM) są gorącymi zwolennikami rejestrowanego partnerstwa. Jednomyślnie prezentuje się natomiast centrowa Unia Wolności/Demokratyczna Unia Europejska (US/DEU) - poparcie dla ustawy zadeklarował w poniedziałek przewodniczący partii - Pavel Němec. Jedyną partią, która w całości zagłosuje przeciwko związkom partnerskim jest chadecka Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna/Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU/ČSL). Jednomyślności nie ma natomiast w największej partii opozycyjnej - Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Kilkoro posłów jest bowiem zwolennikami umożliwienia osobom tej samej płci zarejestrowania swoich związków i krytykowało prezydenta Klausa za zawetowanie ustawy. Przypomnijmy, że po wielu latach debat i dyskusji w styczniu tego roku udało się w Czechach uchwalić ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Ustawy nie podpisał jednak prezydent Václav Klaus, uznając, że spowoduje ona rozbicie tradycyjnej rodziny. Czeska ustawa reguluje kwestie wzajemnej reprezentacji partnerów, kwestie dziedziczenia, dostępu do informacji medycznych i wspólnego rozliczania podatków. Nie zezwala ona na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?