Płećmisja OMS im. Lassalle`a
2012-02-27 22:40:42
Przystępując do pisania tekstu na temat jakiejś osoby lub organizacji, warto zawsze zrobić tzw. research. W dobie internetu jest to niezwykle łatwe i nie zajmuje dużo czasu.

Gdyby Anna Zawadzka zadała sobie trud i zajrzała na witrynę Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a (http://lassalle.org.pl), być może nie sformułowałaby na swoim blogu tak kategorycznych, krytycznych sądów pod adresem wrocławskiego think tanku.

Dr Dorota Piontek, dr Anna Pacześniak, Danuta Kuroń, Marta Trawińska, Lidia Geringer d'Oedenberg,Kinga Dunin, Zuzanna Dąbrowska Agnieszka Dziemianowcz-Bąk, Maria Skóra, Janina Petelczyc, Agnieszka Pawelska, Ewelina Latosek, Magda Błędowska - to kobiety, które bądź w roli prelegentek brały udział w wydarzeniach organizaowanych przez Ośrodek, bądź są stałymi współpracowniczkami stowarzyszenia. Można się o tym dowiedzieć z ogólnodostępnej witryny internetowej i z wydanych staraniem OMS publikacji.

Ośrodek Myśli Społecznej im. Lassalle'a uznaje, że istnieje wiele organizacji, które zajmują się kwestią dyskryminacji na płeć, mają one bogaty dorobek i wypracowaną przez lata wiarygodność. Wolimy wspierać ich działania (np. wrocławską Manifę) niż konkurować w tej tematyce. Staramy się wykazywać na polach, które naszym zdaniem są równie ważne, a nie zawsze doceniane (i zauważane i/lub dopuszczane przez liberalny mainstream). W swych pracach zwracamy jednak na kwestie genderowe. W naszych raportach (przygotowanych przez zespół zbalansowany pod względem płciowym) na temat sytuacji młodego pokolenia ("Bez obaw w dorosłość") oraz osób starszych ("Z godnością w jesień życia") znajdują analizy dotyczące sytuacji kobiet. Kwestia ta będzie także silnie obecna w projekcie dotyczącym polityki społecznej, który przygotowujemy w tym roku (w gronie ekspertek przeważają kobiety).

Mam nadzieję, że powyższe informacje skłonią p. Annę do życzliwszego spojrzenia na działalność OMS im. Lassalle'a, której wszak nie musiała znać.

P.S. O radzie powołanej przez Dutkiewicza pisałem w kontekście gender (i nie tylko) już dwa tygodnie temu:
http://www.tokfm.pl/blogi/michal-syska/2012/02/europejska_stolica_kultury_festung_breslau_2016/1

poprzedninastępny komentarze