Kryształowa oskarżona?
[2002-06-21 19:55:57]
![]() Doniesienie do prokuratury w lipcu ub.r. złożył inspektorat nadzoru budowlanego. Julia Pitera i jej mąż Paweł udaremnili dokonanie pomiaru powierzchni swego mieszkania pracownikowi nadzoru. Gazeta szczegółowo opisuje mieszkaniowe perypetie państwa Piterów. Już dziesięć lat temu postanowili oni zamienić na mocy porozumienia z mokotowskim urzędem dzielnicowym swoje mieszkanie(60 m2) na strych do adaptacji. W momencie finalizowania umowy okazało się jednak, że Julia Pitera "ze względów zdrowotnych" przeprowadziła do znacznie mniejszego lokalu położonego w dzielnicy odległej od centrum. Zamiana stała się więc znacznie mniej korzystna dla Mokotowa. Kolejnym wątpliwym posunięciem państwa Piterów była według "ŻW" adaptacja strychu, która faktycznie miała charakter samowoli budowlanej. Odstępstwa realizowanej inwestycji od projektu były rażące: mieszkanie jest o blisko jedną trzecią większe niż miało być, ma dwie kondygnacje zamiast jednej i dwa dodatkowe pokoje. Pomimo to Julia Pitera napisała w piśmie do urzędu: "Uważam, że efekt końcowy nie jest gorszy od zakładanego w projekcie wykonawczym". Żaden z urzędników odbierających lokal nie zakwestionował jego legalności. Nikt nawet nie dokonał pomiarów powierzchni strychu. Do konfliktu doszło, gdy na początku lat 90. Julia Pitera postanowiła wykupić lokal na własność. Gdy władze Mokotowa wyceniły nieruchomość na kilkanaście tysięcy złotych, oburzona radna zażądała odsprzedania jej strychu za symboliczną złotówkę. Na to urzędnicy nie wyrazili zgody. Zdaniem "ŻW" radna przystąpiła wówczas do ofensywy. Skargi, zażalenia i prośby o interwencję w swej prywatnej sprawie pisać miała na oficjalnych drukach Rady Warszawy. Jej działania przyniosły jednak skutek odwrotny do zamierzonego: gmina wreszcie zainteresowała się przebudowanym strychem, a wówczas okazało się jak dalece różni się on od projektu. Na prośbę Urzędu Dzielnicowego nadzór budowlany dwukrotnie próbował dokonać wizji lokalnej w mieszkaniu zajmowanym przez Piterów. Gdy jego inspektorom odmówiono wpuszczenia do lokalu, nadzór wystąpił z doniesieniem do prokuratury. Po kilku miesiącach mokotowska policja skierowała akta sprawy do prokuratury z wnioskiem o postawienie zarzutu popełnienia przez Julię Piterę i jej męża Pawła samowoli budowlanej. Jednak po kilkunastu tygodniach prokuratura skierowała do sądu wniosek, w którym uznaje wprawdzie winę małżonków, lecz ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu, wnosi od odstąpienie od wymierzenia kary, pod warunkiem "naprawy krzywd". Wkrótce ma się odbyć posiedzenie sądu, który - jak przewiduje warszawski dziennik - zapewne przystanie na wniosek prokuratury. Jeśli tak się stanie, Piterowie będą jedynie zmuszeni zgodzić się na inspekcję nadzoru i uiszczenie wyrównania opłat czynszowych zaniżanych od 10 lat. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?