Hiszpania szanuje decyzje boliwijskich władz

[2006-05-06 19:30:02]

Przebywający z wizytą w Boliwii hiszpański wiceminister spraw zagranicznych Bernardino León stwierdził, że Hiszpania szanuje decyzję władz Boliwii, które zdecydowały o nacjonalizacji przemysłu naftowego i gazowego. Dekret o nacjonalizacji podpisał przed tygodniem boliwijski prezydent Evo Morales.

Wiceminister León przybył do Boliwii, aby omówić sprawę dalszego funkcjonowania w tym kraju hiszpańskiego koncernu energetycznego Repsol, który eksploatuje duże złoże boliwijskiego gazu. Minister stwierdził, że rządy Hiszpanii i Boliwii "otworzyły dialog", który ma wypracować nowe zasady funkcjonowania zagranicznych firm w andyjskim kraju w zmienionej rzeczywistości prawnej. León zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja, czy pozostać w Boliwii, należy do kierownictwa Repsolu.

Prezydent Morales zapowiedział, że rząd będzie dążył do zawarcia kontraktów na eksploatację gazu z operującymi dotychczas w Boliwii koncernami energetycznymi. Na wypracowanie nowych umów dano 180 dni - po tym terminie koncerny, które nie podpiszą kontraktów, będą musiały opuścić eksploatowane złoża. Morales zapewnił także - podczas spotkania z przedstawicielami firm brazylijskich i argentyńskich - że rząd będzie dążył do zapewnienia stałych dostaw gazu po "rozsądnych" cenach.

Nacjonalizacja przemysłu gazowego i naftowego była jednym z głównych postulatów wyborczych Evo Moralesa.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku