Warszawa: Przeciwko zwolnieniom w MZA

[2006-05-18 18:20:01]

Około 120 osób protestowało dziś na pl. Bankowym w Warszawie przeciwko planowanym zwolnieniom w Miejskich Zakładach Autobusowych. Pikietę zorganizował Wolny Związek Zawodowy "Sierpień`80", Wolny Związek Zawodowy Kierowców RP oraz Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Wiceprzewodniczący komisji zakładowej WZZ "Sierpień`80" w Tramwajach Warszawskich, Grzegorz Kupis opowiedział o przyczynach protestu i powodach sporu zbiorowego, w którym są oba związki zawodowe. Dotyczy on m.in. braku podwyżek oraz planów zwolnień grupowych. W najbliższym czasie pracę ma stracić 250 pracowników MZA, a docelowo – 1000 osób. Żadnych zwolnień w MZA!, krzyczeli demonstranci. Kupis wspomniał też o nieprawidłowościach spółce oraz niegospodarności finansowej, jakiej miał się dopuścić zarząd MZA.

Przedstawiciel WZZ Kierowców RP mówił o złym stanie technicznym taboru, co może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Podkreślał, iż zarząd MZA chce zwalniać z pracy ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i takich, którzy są tuż przed emeryturą. Związkowiec zapowiedział, że oba związki gotowe są wyczerpać całą drogę przewidzianą w prawie i nie wykluczył, że w MZA dojdzie do strajku. Stwierdził, że w obronie miejsc pracy gotowi są sparaliżować stolicę. Poinformował też, że jego związek nawiązał współpracę ze związkiem taksówkarzy i Międzynarodowym Transportem Kołowym.

W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Stencel ze Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, który – podobnie jak grupa innych związkowców – przyjechał do stolicy wesprzeć protest pracowników warszawskiego MZA. Stencel dodał, że związki zawodowe w Gdańsku wesprą protestujących dziś pracowników stołecznego MZA i przeprowadzą podobną akcję u siebie.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia - wpierającego walkę załogi MZA - Irena Komorowska przekonywała, że w obecnej sytuacji wszyscy pracownicy powinni się organizować i zjednoczyć.

Pikietujący przekazali pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy, Mirosławowi Kochalskiemu petycję ze swoimi postulatami.

W pikiecie uczestniczyli działacze m.in.: Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Grupy na rzecz Partii Robotniczej, Polskiej Partii Pracy, Młodych Socjalistów i Stowarzyszenia ATTAC-Polska. Protest wsparła też grupa górników z "Sierpnia`80".

Magdalena Ostrowska



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku