Niemcy: Protest studentów uniwersytetu w Münster

[2006-05-30 01:14:29]

Jak informują Indymedia od ponad tygodnia w Münster w Nadrenii Północnej – Westfalii grupa około 50-200 studentów okupuje rektorat uniwersytetu Westfälische-Wilhelms Universität. Kilka dni temu po zagrożeniu przez kanclerz uczelni konsekwencjami prawnymi i interwencją policji studenci zdecydowali wpuścić się pracowników rektoratu do ich pomieszczeń. Obecnie okupacja ma charakter symboliczny, jednak wcześniej kilkaset osób uniemożliwiło przeprowadzenie obrad senatu uczelni.

Przyczyną protestów są zmiany w prawie dotyczącym szkolnictwa wyższego, za którymi stoi liberalno-konserwatywna koalicja CDU-FDP. Nowe rozwiązania umożliwiają pobieranie semestralnych opłat za studia w wysokości do 500 euro przez poszczególne uczelnie – przy czym decyzja o ich wprowadzeniu leży w gestii samych uczelni.

Zgodnie z przepisami zawartymi w innej ustawie zmieni się status prawny uczelni. Nie będą podlegać już władzom krajowym, za to podporządkowane zostaną kręgom biznesowym. Zapewnić taki stan rzeczy ma nowa instytucja – Rada Uczelni – składająca się w 50 proc. z członków spoza uczelni (razem z przewodniczącym) – w tym osób z kręgów gospodarczych.
W myśl nowych przepisów uczelnie zostaną przekształcone w samodzielne przedsiębiorstwa, które w szczególnym wypadku mogą nawet zbankrutować.

Nowe przepisy oznaczają również drastycznie zmniejszenie udziału studentów w gremiach mających wpływ na działanie uczelni. Ze starych przepisów skreślono też ustępy mówiące o społecznej, politycznej i ekologicznej odpowiedzialności szkół wyższych.

Studenci uniwersytetu w Münster protestują przeciwko wszystkim tym rozwiązaniom.

Ich protest nie jest pierwszym tego typu działaniem. Blokady rektoratów miały już miejsce m. in. w Bielefeld, Duisburgu, Siegen, Paderbornie, Marburgu, gdzie też blokowano autostradę. W Düsseldorfie odbyła się kilkutysięczna demonstracja. Wszelkie studenckie blokady są zazwyczaj brutalnie rozbijane przez policję.

Nowe przepisy dotyczące opłat dotykają jak na razie 6 z 16 niemieckich landów – ok. 1,2 spośród 2 mln niemieckich studentów najprawdopodobniej będzie już niedługo płacić za studia.

Julian Blich



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku