
Niemcy: Protest studentów uniwersytetu w Münster
[2006-05-30 01:14:29]
Jak informują Indymedia od ponad tygodnia w Münster w Nadrenii Północnej – Westfalii grupa około 50-200 studentów okupuje rektorat uniwersytetu Westfälische-Wilhelms Universität. Kilka dni temu po zagrożeniu przez kanclerz uczelni konsekwencjami prawnymi i interwencją policji studenci zdecydowali wpuścić się pracowników rektoratu do ich pomieszczeń. Obecnie okupacja ma charakter symboliczny, jednak wcześniej kilkaset osób uniemożliwiło przeprowadzenie obrad senatu uczelni.
Przyczyną protestów są zmiany w prawie dotyczącym szkolnictwa wyższego, za którymi stoi liberalno-konserwatywna koalicja CDU-FDP. Nowe rozwiązania umożliwiają pobieranie semestralnych opłat za studia w wysokości do 500 euro przez poszczególne uczelnie – przy czym decyzja o ich wprowadzeniu leży w gestii samych uczelni.
Zgodnie z przepisami zawartymi w innej ustawie zmieni się status prawny uczelni. Nie będą podlegać już władzom krajowym, za to podporządkowane zostaną kręgom biznesowym. Zapewnić taki stan rzeczy ma nowa instytucja – Rada Uczelni – składająca się w 50 proc. z członków spoza uczelni (razem z przewodniczącym) – w tym osób z kręgów gospodarczych.
W myśl nowych przepisów uczelnie zostaną przekształcone w samodzielne przedsiębiorstwa, które w szczególnym wypadku mogą nawet zbankrutować.
Nowe przepisy oznaczają również drastycznie zmniejszenie udziału studentów w gremiach mających wpływ na działanie uczelni. Ze starych przepisów skreślono też ustępy mówiące o społecznej, politycznej i ekologicznej odpowiedzialności szkół wyższych.
Studenci uniwersytetu w Münster protestują przeciwko wszystkim tym rozwiązaniom.
Ich protest nie jest pierwszym tego typu działaniem. Blokady rektoratów miały już miejsce m. in. w Bielefeld, Duisburgu, Siegen, Paderbornie, Marburgu, gdzie też blokowano autostradę. W Düsseldorfie odbyła się kilkutysięczna demonstracja. Wszelkie studenckie blokady są zazwyczaj brutalnie rozbijane przez policję.
Nowe przepisy dotyczące opłat dotykają jak na razie 6 z 16 niemieckich landów – ok. 1,2 spośród 2 mln niemieckich studentów najprawdopodobniej będzie już niedługo płacić za studia.
Julian Blich
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?