Pięć cukrowni zostanie wygaszonych

[2006-06-03 13:10:22]

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej zamierza wygasić w tym roku produkcję w pięciu zakładach na terenie całego kraju. Do kampanii buraczanej nie przystąpią: Tuczno (województwo kujawsko-pomorskie), Ostrowy (województwo łódzkie), Wożuczyn (województwo lubelskie), Mała Wieś (województwo mazowieckie) oraz Częstocice (województwo świętokrzyskie).

Zarząd KSC zapewnia, że duża część pracowników likwidowanych cukrowni będzie mogła znaleźć pracę w innych zakładach Spółki. Inni będą pracować w likwidowanych cukrowniach przy pakowaniu cukru.

Pracownicy nie wierzą jednak, iż zatrudnienie znajdą wszyscy z likwidowanych zakładów. Boją się także kosztów przeprowadzek lub dojazdów do innych miejscowości.

Wyjątkiem jest cukrownia w Tucznie. Gmina Złotniki Kujawskie, na terenie której znajduje się zakład, chce przyciągnąć nowego inwestora, który przejąłby zlikwidowaną cukrownię i rozpocząłby tam produkcję biopaliw. Produkcją taką zainteresowane są podobno dwie polskie firmy. Wójt Złotnik Kujawskich zapowiedział też, że jeżeli uda się uruchomić w Tucznie produkcję biopaliw, gmina wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizują dla pracowników bezpłatne szkolenia potrzebne dla przekwalifikowania.

Bartłomiej Kacper Przybylski



Udostępnij na Facebooku drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku