Słowacja: Cztery dni do wyborów parlamentarnych

[2006-06-14 09:08:09]

W najbliższą sobotę odbędą się na Słowacji przedterminowe wybory parlamentarne. Faworytem jest centrolewicowe ugrupowanie Smer-Sociálna Demokracia (Kierunek-Socjaldemokracja). Sytuacja polityczna jest jednak bardzo niejasna.

Ostatnie sondaże wyborcze wskazywały, że poparcie dla Smeru ponownie przekroczyło poziom trzydziestu procent i wynosiło 31,2 proc. To dawałoby socjaldemokratom 50 miejsc w parlamencie.

Pewne miejsca w parlamencie mogą być raczej także ugrupowania dotychczas rządzące Słowacją. SDKÚ premiera Mikuláša Dzurindy zdobyłaby 8,9 proc. głosów i 15 mandatów, taki sam wynik uzyskałaby KDH Pavola Hrušovského, a partia mniejszości węgierskiej SMK Béli Bugára zanotowałaby wynik 10,6 proc. i wprowadziła do parlamentu 17 swoich przedstawicieli.

W parlamencie zasiądą zapewne także przedstawiciele opozycyjnej Partii Ludowej-Ruchu na rzecz Demokratycznej Słowacji Vladimíra Mečiara (9,7 proc. i 16 mandatów) oraz pozaparlamentarnej obecnie Słowackiej Partii Narodowej Jána Sloty (9,9 proc. i 16 mandatów).

Niepewne uzyskania parlamentarnej reprezentacji mogą być Wolne Forum Zuzany Martinákovéj (ostatnie sondaże dawały partii 6,8 proc. głosów i 11 mandatów) oraz Komunistycznej Partii Słowacji Jozefa Ševca (komuniści długo balansowali na granicy 5 proc. głosów; ostatni sondaż przewidywał dla nich 6,5 proc. i 10 mandatów).

Pozostałe ugrupowania konsekwentnie uzyskiwały w sondażach wyniki poniżej 5-procentowego progu wyborczego.

Najprawdopodobniej więc żadna partia nie uzyska większości potrzebnej do samodzielnego rządzenia. Nie ma również jasnych deklaracji polityków, jakie koalicje powyborcze byłyby możliwe. Premier Dzurinda zapowiedział, że jego partia życzyłaby sobie odnowienia koalicji z SMK i KDH. Za tym rozwiązaniem opowiada się też Béla Bugár, krytykując jednocześnie Smer za zapowiedzi powrotu do "państwa socjalnego dobrobytu", co zdaniem lidera mniejszości węgierskiej jest "szkodliwy" i "nie do zrealizowania". Jednak już lider KDH wypowiada się z większą ostrożnością, uważając, że dla Słowacji lepszym byłoby utworzenie rządu większościowego i jego partia mogłaby tylko takie rozwiązanie poprzeć.

Deklaracji powyborczych nie składa lider Smeru - Robert Fico. Stwierdził on, że wszelkie spekulacje na temat koalicji rządzącej będzie prowadził dopiero po ogłoszeniu wyników wyborów. Fico wykluczył jedynie możliwość współtworzenia rządu wraz z Mikulášem Dzurindą.

Współpracę z Dzurindą wyklucza także Zuzana Martináková z Wolnego Forum. Jej partia nie będzie także współpracować z Vladimírem Mečiarem ze względu na styl, w jakim ten ostatni uprawia politykę.

Słowackie media spekulują, że prawdopodobną koalicją może być porozumienie partii Fico, Mečiara i Sloty. Zauważa się, że są to ugrupowania głoszące hasła prosocjalne i sprzeciwiające się neoliberalnej polityce gospodarczej rządu Dzurindy.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku