Austria: Irański program nuklearny głównym tematem obrad MAEA

[2006-06-16 11:09:28]

W poniedziałek rozpocznie się w Wiedniu kolejna sesja Międzynardowej Agencji Energii Atomowej. Obrady potrwają tydzień, a jednym z głównych tematów będzie z pewnością sprawa irańskiego programu nuklearnego. Stany Zjednoczone wraz z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oskarżają rząd Iranu o to, że dąży do zbudowania bomby atomowej. Kraje te, wspólnie z Rosją i Chinami, przedstawiły 1 czerwca tego roku wspólną propozycję, w której w zamian za przerwanie procesu wzbogacania uranu, zaoferowano Iranowi pomoc w rozwoju technologii nuklearnej, udogodnienia w handlu z "szóstką" oraz obietnicę przyjęcia do Światowej Organizacji Handlu. Strona irańska przyjęła ofertę z ostrożnym optymizmem, wskazując jednak, że prawo do wzbogacania uranu jest przywilejem każdego kraju zapisanym w Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej. Przewiduje się, że Iran ogłosi swoje oficjalne stanowisko do końca tego miesiąca.

Propozycja opracowana przez sześć mocarstw zawiera w sobie również groźbę podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ wobec rządu w Teheranie bliżej nieokreślonych działań, gdyby ten odrzucił przedstawioną ofertę.

W przededniu konferencji państw członkowskich MAEA administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a W. Busha poniosła dwie znaczące porażki. Zdaniem dyplomatów z państw zachodnich, Stany Zjednoczone próbowały wymóc na pozostałych pięciu sygnatariuszach oferty przedstawionej Iranowi, opracowanie wspólnego stanowiska i przedstawienie go w czasie obrad. Wezwano by w nim rząd irański do przyjęcia złożonej przed dwoma tygodniami propozycji grożąc nałożeniem sankcji w przypadku odmowy.

Pomysł ten spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem ze strony Rosji i Chin. Przedstawiciele tych krajów oznajmili, że należy poczekać na oficjalną odpowiedź Teheranu. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin zapewnił, że jego kraj będzie w konstruktywny sposób poszukiwał pokojowych metod rozwiązania kontrowersji związanych z irańskim programem nuklearnym.

Waszyngtonowi nie udało się również przekonać krajów zrzeszonych w Ruchu Państw Niezaangażowanych do poparcia swojego stanowiska. Organizacja ta przygotowała wspólne oświadczenie, w którym uznaje prawo Iranu do wzbogacania uranu, zgodnie z postanowieniami Traktatu. Decyzja ta ma duże znaczenie, gdyż 16 spośród 35 krajów zasiadających w MAEA należy właśnie do tej organizacji.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku